W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kolejne gminy z dostępem do gazu

08.05.2020

Prezes zarządu nadzorowanego przez Ministerstwo Aktywów Państwowych PGNiG SA Jerzy Kwieciński wraz z p.o. prezesa zarządu Polskiej Spółki Gazownictwa Ireneuszem Krupą podsumowali 8 maja 2020 r. podczas briefingu prasowego dotychczasowe działania w zakresie rozwoju krajowej sieci gazowniczej.

Briefing PGNiG
fot. M. Nowak

Proces gazyfikacji Polski prowadzony przez Polską Spółkę Gazownictwa to przedsięwzięcie o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa energetycznego kraju i dla zwiększenia konkurencyjności gospodarki. Od października 2018 r. realizacja tego wyzwania zdecydowanie nabrała tempa w związku z ogłoszeniem przez Rząd Programu Przyspieszenia Inwestycji w Sieć Gazową Polski.

Dzięki Programowi wiele gospodarstw domowych uzyskało dostęp do wygodnego źródła energii, jakim jest gaz ziemny. W ciągu półtora roku funkcjonowania Programu Polska Spółka Gazownictwa doprowadziła gaz ziemny do aż 126 gmin na terenie całej Polski. W planach spółki jest zapewnienie dostępu do błękitnego paliwa do kolejnych 74 gmin do końca 2020 r. Zgodnie z zapewnieniami spółki proces gazyfikacji jest konsekwentnie realizowany mimo epidemii koronawirusa, a wsparciem w działaniach PSG są pozyskane na ten cel fundusze europejskie.

–  W październiku 2018 r. ogłoszony został program PGNiG dotyczący przyspieszenia inwestycji w sieć gazową Polski w latach 2018-2022. Program ten jest doskonałym przykładem działań rządu, mających na celu likwidację białych plam na gazowej mapie Polski. Idealnie wpisuje się też w Strategię Zrównoważonego Rozwoju – skomentował wydarzenie Wicepremier, Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin.

To ważny element budowy bezpieczeństwa energetycznego kraju – dzięki coraz lepiej rozwiniętej sieci gazowniczej, błękitne paliwo docierające do Terminala LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu i, już wkrótce, za pośrednictwem gazociągu Baltic Pipe, płynie do coraz większej grupy Polaków. Umożliwia to im między innymi wykorzystanie do ogrzewania domów paliwa o mniejszym wpływie na środowisko. Dla Polski oznacza to czystsze powietrze i wzrost konkurencyjności gospodarki, to również odpowiedź na wyzwania związane z jej niskoemisyjną transformacją – dodał Wicepremier Sasin.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}