W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Lubelskie z nowymi inwestycjami w infrastrukturę komunikacyjną

19.05.2020

– Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, w jak trudnej sytuacji społecznej i gospodarczej jesteśmy ze względu na panującą epidemię. Walka z koronawirusem nie może nam jednak przysłonić funkcjonowania państwa, jego instytucji oraz firm i przedsiębiorstw, tak na poziomie centralnym jak i w terenie – mówił w Zamościu wicepremier Jacek Sasin.

Podpisanie programu inwestycji dla budowy obwodnicy Zamościa

19 maja 2020 r. minister aktywów państwowych odwiedził Zamość i Krasnystaw, gdzie wraz z Ministrem Infrastruktury Andrzejem Adamczykiem przedstawił nowe inwestycje infrastrukturalne planowane na terenie województwa lubelskiego.

Najważniejszym z projektów zaprezentowanych w Zamościu była obwodnica tego miasta. Celem projektu jest ułatwienie ruchu w kierunku granicy Polski, a co za tym idzie zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców i podróżnych. – Szybki i bezpieczny transport to jeden z filarów rozwoju gospodarczego państwa. Musimy też pamiętać o bezpieczeństwie i spokoju mieszkańców terenów, przez które drogi przebiegają. Dzięki realizacji rządowego programu budowy 100 obwodnic w latach 2020-2030, w ramach którego realizowana będzie ta inwestycja, możliwe jest pogodzenie tych dwóch pozornie kolidujących ze sobą celów – powiedział wicepremier Sasin.

Podczas spotkania omawiany był również Fundusz Dróg Samorządowych, z którego środki w wysokości 280,4 mln zł wesprą 206 zadań przewidujących budowę, przebudowę lub remont 442 km dróg (234 km powiatowych i 208 gminnych) w województwie lubelskim, co jest najwyższym wynikiem spośród wszystkich województw. – W ostatnim czasie przedsiębiorcy realizujący inwestycje drogowe, apelowali do pana premiera, zespołu kryzysowego i do rządu, by nie zamykać budów. Dlatego Program Budowy Dróg Krajowych nie zostanie zawieszony. Premier Mateusz Morawiecki zatwierdził właśnie listę zadań do sfinansowania ze środków Funduszu Dróg Samorządowych w 2020 roku. Dzięki tym inwestycjom nadrabiamy kilkudziesięcioletnie zaległości tworzenia nowoczesnej infrastruktury. Pod tym względem Lubelszczyzna jest regionem naszej szczególnej uwagi. Lepsze drogi lokalne to wsparcie dla gospodarki, większe szanse na rozwój, inwestycje i nowe miejsca pracy. Ten Fundusz ma jeszcze jeden bardzo ważny cel – aktywizowanie małych i średnich firm – zaznaczył minister aktywów państwowych. Dodał też, że w realizację zadań finansowanych przez Fundusz najczęściej zaangażowane niewielkie polskie firmy budowlane zatrudniające po kilkanaście, najwyżej kilkadziesiąt osób. – To miejsca pracy dzisiaj tak potrzebne w praktycznie każdym samorządzie w Polsce. To poczucie bezpieczeństwa tych, którzy pracują na polskich budowach. W Polsce – w przeciwieństwie do Niemiec, Austrii czy innych państw – nie zamrożono tego typu inwestycji – dodał wicepremier Sasin. W całej Polsce z Funduszu sfinansowanych zostaną tysiące zadań i inwestycji – drogi gminne, powiatowe, przebudowy czy remonty. Łączna wartość środków na dofinansowanie inwestycji w tym roku to ponad 3 mld 200 mln zł.

W Krasnymstawie przedstawiony został projekt przebudowy skrzyżowania ulic Sokołowskiej i Lwowskiej. Jego dotychczasowy układ generował zatory w godzinach szczytu, dochodziło na nim także do kolizji i wypadków drogowych. Konieczność przebudowy skrzyżowania zgłaszały organy samorządowe, Policja, Straż Pożarna oraz służby ratownictwa medycznego. Dzięki planowanej inwestycji znacząco zwiększy się płynność ruchu i, przede wszystkim, bezpieczeństwo zarówno kierujących, jak i pieszych.

Zdjęcia (2)