W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

MAP wspiera obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 r.

29.07.2020

– Wojna ’20. roku jest przykładem, jak niedoceniane są niektóre wydarzenia historyczne. Dlatego istnieje konieczność, by przywrócić jej należną świadomość i rangę zwłaszcza w skali Europy i świata. Bitwa Warszawska zwana Cudem nad Wisłą uchroniła Zachód przed komunistyczną nawałnicą – powiedział wicepremier Jacek Sasin podczas konferencji na Stadionie Narodowym poświęconej obchodom 100. Rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920. roku.

Wicepremier Jacek Sasin

Na PGE Narodowym w Warszawie zorganizowane zostanie specjalne widowisko poświęcone upamiętnieniu Bitwy Warszawskiej 1920 r. Będzie to pierwsze tak duże wydarzenie w tym roku na PGE Narodowym i jednocześnie tak wyjątkowe wydarzenie o charakterze historyczno- rekonstrukcyjnym. Na płycie areny znajdą się polskie i bolszewickie okopy, rekwizyty historyczne, dekoracje, bohaterowie walk, dziesiątki koni i kilkuset statystów. Dzięki wykorzystaniu ikonografii, wizualizacji, animacji komputerowych, technik projekcyjnych, fotograficznych i filmowych materiałów archiwalnych, oraz scen aktorskich i grup rekonstrukcyjnych widzowie poznają bohaterów, przebieg bitwy i sytuację międzynarodową.

Prawda historyczna ma wyjątkowo ważne znaczenie dla młodego pokolenia, bo historia jest dla nich jak kartka z podręcznika, więc to, jak zostanie im ona przekazana i utrwalona, to tak będzie wpływała na ich świadomość i postawy patriotyczne ­– powiedział Wicepremier Jacek Sasin. – W tej sytuacji wychowanie w duchu patriotyzmu i uczenie historii swojego kraju, to jedno z najważniejszych zadań współczesnej szkół – dodał.

Premiera wydarzenia odbędzie się 15 sierpnia 2020 roku o godzinie 20.30 i będzie transmitowana w TVP. Aby jak największa liczba fanów historii mogła uczestniczyć w tym wyjątkowym widowisku na żywo będzie ono powtarzane przez 4 dni od 20 do 23 sierpnia na PGE Narodowym. Organizacja widowiska historycznego na tak wielką skalę nie byłaby możliwa, gdyby nie wsparcie spółek Skarbu Państwa.

Ministerstwo Aktywów Państwowych od początku wspiera działania spółek Skarbu Pastwa w kształtowaniu i budowanie polityki historycznej. Docenia wkład dla organizacji obchodów upamiętniających ważne wydarzenia z naszej historii. – Pamiętamy o bohaterach, walk, powstań, zrywów narodowych czy konspiracji – przekonywał Wicepremier Jacek Sasin.

Zdjęcia (1)