W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Krzysztof Tchórzewski na nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Zarządzającej Międzynarodowej Agencji Energetycznej

09.10.2019

Minister energii Krzysztof Tchórzewski wziął udział w nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Zarządzającej Międzynarodowej Agencji Energetycznej, które odbyło się 9 października 2019 r. w siedzibie MAE w Paryżu. Głównymi tematami posiedzenia były rola państw stowarzyszonych z agencją oraz przygotowania do grudniowego posiedzenia ministerialnego, któremu przewodniczył będzie minister Tchórzewski.

Minister Krzysztof Tchórzewski

Podczas posiedzenia Rada Zarządzająca oficjalnie zatwierdziła agendę grudniowego posiedzenia. Znalazły się w niej dwie debaty z udziałem największych spółek energetycznych poświęcone inwestycjom i innowacjom w sektorze energetycznym oraz zaangażowaniu konsumentów i cyfryzacji sektora. Ministrowie energii będą dyskutować na sesjach ministerialnych na temat transformacji energetycznej, bezpieczeństwa energetycznego oraz roli i znaczeniu samej MAE. Podczas niedawnej wizyty w Polsce Dyrektora Wykonawczego MAE Fatiha Birola minister Krzysztof Tchórzewski podkreślił, że właśnie na te kwestie chce położyć szczególny nacisk podczas posiedzenia, któremu będzie przewodniczył. – Chciałbym skupić się przede wszystkim na bezpiecznej transformacji energetycznej. Polska oferuje szczególną perspektywę w związku z odbytą głęboką transformacją sektora energetycznego – wskazał minister. Jego zdaniem transformacja energetyczna powinna mieć na uwadze podejście obejmujące wszystkie paliwa i wszystkie technologie i odzwierciedlać tym samym specyfikę i możliwości krajów członkowskich i stowarzyszonych przy MAE.

Dyrektor Birol podkreślił wówczas znaczenie grudniowego posiedzenia ministerialnego, w którym uczestniczyć będą ministrowie energii z najważniejszych krajów świata i ponad 50 szefów jednych z największych spółek sektora energetycznego. – Z zainteresowaniem śledzę wyzwania, przed którymi stoi polska polityka energetyczna, wsparcie ekspercie jakiego udziela MAE jest formułowane w kontekście świata rzeczywistego i musi brać pod uwagę uwarunkowania poszczególnych krajów. Widzę, że działania Ministra Tchórzewskiego i priorytety MAE są zbieżne w tym zakresie – powiedział.

Podczas posiedzenia Rady Zarządzającej w dniu 9 października w dyskusji na temat współpracy z państwami stowarzyszonymi minister Tchórzewski wskazał na rosnącą rolę państw stowarzyszonych w globalnym rynku energetycznym. – Polska popiera proces pogłębienia współpracy z państwami stowarzyszonymi. Proces ten jest niezbędny dla rozwoju Agencji oraz wzmocnienia jej znaczenia i oddziaływania na arenie międzynarodowej – powiedział minister Krzysztof Tchórzewski przedstawiając stanowisko Polski, w którym wskazał także na konieczność spełnienia przez państwa zainteresowane współpracą z MAE warunków zapewniających korzyści dla obu stron.

Zdjęcia (3)