W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Tchórzewski na uroczystości rozpoczęcia budowy Elektrowni Ostrołęka C

16.10.2018

- Jestem przekonany, że nowy blok jest niezbędny polskiemu systemowi elektroenergetycznemu. Będzie stanowić jego istotny element i korzystnie wpłynie na pokrycie bilansu zapotrzebowania na energię w najbliższych dziesięcioleciach - powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski podczas uroczystości rozpoczęcia prac kolejnego etapu budowy Elektrowni Ostrołęka C. Wydarzenie odbyło się 16 października 2018 r. w Ostrołęce.

Minister energii Krzysztof Tchórzewski podczas uroczystości w Ostrołęce

Minister energii podkreślił, że Elektrownia Ostrołęka C to kluczowa inwestycja, która w przyszłości stanie się stabilnym źródłem, mogącym pokryć rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną. - System elektroenergetyczny stoi przed wyzwaniem zastąpienia wyeksploatowanych mocy wytwórczych, które rozpoczynały pracę już w latach 70. ubiegłego wieku. Projekt nowoczesnego, niskoemisyjnego bloku energetycznego o najwyższej sprawności jest na nie odpowiedzią – uzasadnił minister Tchórzewski.

Szef resortu energii dodał, że budowa nowego bloku zrównoważy również rozmieszczenie źródeł energii, ponieważ zdecydowana większość mocy wytwórczych zlokalizowana jest na południu kraju. – Dlatego budowa dużego, stabilnego źródła wytwórczego w północno-wschodniej Polsce ma istotne znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego oraz rozwoju gospodarczego zarówno dla tego regionu, jak i dla całego państwa. We wschodniej Polsce to pierwsze od 30 lat tak duże przedsięwzięcie podkreślił.

- Elektrownia w Ostrołęce ma również kluczowe znaczenie dla prawidłowej przyszłej współpracy synchronicznej Państw Bałtyckich z Europą Kontynentalną – powiedział minister Tchórzewski. Przypomniał, że w czerwcu zostało podpisane porozumienie przez premiera RP, premierów państw bałtyckich oraz przewodniczącego Komisji Europejskiej, w sprawie synchronizacji Państw bałtyckich z Europą Kontynentalną. Istniejące połączenie Litwy z Polską i odpowiedni poziom mocy wytwórczych blisko granicy jest jednym z kluczowych warunków tego przedsięwzięcia.

                                                           ***

Wspólna inwestycja Grupy Energa i Grupy Enea realizowana jest na podstawie umowy inwestycyjnej, przez spółkę celową Elektrownia Ostrołęka sp. z o.o. Jej przedstawiciele 12 lipca 2018 r. w Ostrołęce podpisali umowę z Generalnym Wykonawcą - konsorcjum spółek GE (GE Power sp. z o.o. i Alstom Power Systems SAS).

Generalny Wykonawca, GE Power, wybuduje w trybie „pod klucz” kondensacyjny blok energetyczny o mocy elektrycznej 1 000 MWe, wystarczającej do zasilenia 300 tys. gospodarstw domowych  i o sprawności na poziomie 46%, która znacznie przewyższy średnią światową, wynoszącą 33%. Wykonawca jest zobowiązany m.in. do zaprojektowania, uzyskania niezbędnych decyzji o pozwoleniu na budowę, przygotowania terenu, przeprowadzenia robót budowlanych oraz uzyskania decyzji o pozwoleniu na użytkowanie przed ostatecznym przekazaniem do eksploatacji. Energia elektryczna w Elektrowni Ostrołęka C będzie generowana przy spełnieniu obowiązujących wymagań w zakresie emisji zanieczyszczeń oraz efektywności energetycznej.

Zdjęcia (2)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
24.10.2018 14:32 Zuzanna Maruszak
Pierwsza publikacja:
24.10.2018 14:32 Zuzanna Maruszak