W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nowa polska technologia szansą dla rozwoju biogazowni rolniczych

28.07.2020

– Realizacja zakrojonego na szeroką skalę projektu rozwoju biogazowni to ważny krok w stronę budowy sprawnego oraz efektywnego ekonomicznie i energetycznie systemu odnawialnych źródeł energii. Jest to też znakomity przykład godzenia różnych interesów, których wspólnym mianownikiem jest polski kapitał – powiedział Zbigniew Gryglas, wiceminister aktywów państwowych podczas podpisania listu intencyjnego pomiędzy stronami zaangażowanymi realizację przedsięwzięcia.

Uroczystość podpisania

List intencyjny podpisali przedstawiciele H.CEGIELSKI-POZNAŃ S.A., Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa oraz Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Uroczystość odbyła się w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Dokument przewiduje, że strony rozpoczynają realizację projektu budowy biogazowni, które dzięki zastosowanej polskiej technologii będą zdolne do zagospodarowania substratów z gospodarstw rolnych oraz ich przetworzenia na energię elektryczną i biometan. Będą instalacje różnych mocy, w zależności od potencjału danej lokalizacji. Umowa zapewnia nie tylko warunki budowy instalacji, ale także kompleksowego wsparcia serwisowego oraz biotechnologicznego dla funkcjonujących już biogazowni, co stanowi istotny aspekt w zakresie maksymalizacji efektywności finansowej instalacji oraz minimalizacji do zera ewentualnego negatywnego wpływu inwestycji na otoczenie.

Jesteśmy dumni, że polski przemysł jest zdolny wdrażać najnowsze technologie do produkcji oraz współpracować z innymi Spółkami zainteresowanymi inwestowaniem w tego typu rozwiązania – powiedział wiceminister Zbigniew Gryglas. – Inauguracja tego projektu będzie kołem zamachowym dla kolejnych inicjatyw i usług na polskim rynku, co pozytywnie wpłynie na aktywność różnych firm w nowym sektorze, jakim jest produkcja biogazu – dodał.

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu od lat skupia swoje działania na prowadzeniu badań i dydaktyki ukierunkowanych na innowacyjne rozwiązania, które mogą być wdrażane w gospodarce z korzyścią zarówno dla firm, jak i środowiska. Jednym z obszarów, w którym Uczelnia jest liderem w projektowaniu rozwiązań technologicznych jest branża biogazu, czego przykładem może być posiadanie największego laboratorium biogazowego w Polsce.

{"register":{"columns":[]}}