W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nowy wiceminister aktywów państwowych

17.06.2020

Andrzej Śliwka został nowym wiceministrem aktywów państwowych.

Wiceminister Andrzej Śliwka

Premier Mateusz Morawiecki powołał z dniem 17 czerwca 2020 r. Andrzeja Śliwkę na stanowisko wiceministra aktywów państwowych. Śliwka będzie nadzorował spółki z sektora przemysłowego.

Andrzej Śliwka pracuje w Ministerstwie Aktywów Państwowych od początku istnienia resortu. Do tej pory był wicedyrektorem Departamentu Nadzoru Właścicielskiego I, gdzie odpowiadał m.in. za nadzór nad strategicznymi spółkami skarbu państwa m.in.: PZU, PGNiG, Grupa Azoty, PGE, Enea czy Totalizator Sportowy. Wcześniej pracował w Departamencie Programowania Prac Rządu w Kancelarii Premiera Mateusza Morawieckiego.

Jest też członkiem zespołu eksperckiego ds. zwiększenia efektywności Rad Nadzorczych, który wchodzi w skład Komisji ds. reformy nadzoru właścicielskiego oraz był członkiem Rady Nadzorczej Tauron Polska Energia S.A.

Nowy wiceminister specjalizuje się w prawie korporacyjnym, umowach gospodarczych i procesie inwestycyjnym. Ponadto w swojej dotychczasowej praktyce zajmował się również: prawem nieruchomości, badaniem due diligence, a także prowadzeniem sporów sądowych. Jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Ukończył też studia podyplomowe Podatki i prawo podatkowe na Uniwersytecie Gdańskim oraz aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Ma uprawnienia radcy prawnego.

Jest to drugi w ostatnim okresie awans pionowy w strukturze ministerstwa. Wcześniej Jonasz Drabek został pełnomocnikiem ds. górnictwa węgla kamiennego i dyrektorem departamentu górnictwa.

Równocześnie z przyczyn osobistych z Ministerstwa Aktywów Państwowych odchodzi wiceminister Tomasz Szczegielniak.

- Serdecznie mu dziękuję za pracę związaną m.in. z tworzeniem resortu oraz koordynacją prac legislacyjnych. To był bardzo ważny okres tworzenia fundamentów pod dalsze działanie resortu – mówi Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych.