W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ochrona polskich firm przed upadłością – Projekt nowelizacji ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe

Komisja ds. Reformy Nadzoru Właścicielskiego pracująca w ramach Ministerstwa Aktywów Państwowych wspólnie z zespołem ekspertów działającym w ramach Ministerstwa Sprawiedliwości stworzyły projekt kryzysowych rozwiązań legislacyjnych chroniących polskie firmy przed upadłością.

prawo upadłościowe

W związku z kryzysem gospodarczym związanym z rozprzestrzenianiem się COVID-19 wielu firmom grozi utrata płynności finansowej, a nawet upadłość. Problemem tym zajęli się eksperci z Komisji ds. Reformy Nadzoru Właścicielskiego oraz Ministerstwa Sprawiedliwości. Przygotowali oni projekt rozwiązań legislacyjnych, które w czasie kryzysu będą chronić polskie firmy przed upadłością.

Art. 21.1 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe (Dz.U. z 2019 r. poz. 498 ze zm.) stanowi: Dłużnik jest obowiązany, nie później niż w terminie trzydziestu dni od dnia, w którym wystąpiła podstawa do ogłoszenia upadłości, zgłosić w sądzie wniosek o ogłoszenie upadłości. Dla wielu przedsiębiorców przepis ten może oznaczać brak realnych szans na przetrwanie firmy, bowiem w razie nie wywiązania się z obowiązku, za szkody wywołane odwleczoną w czasie upadłością firmy, zarządzający może odpowiadać prywatnym majątkiem. Dzięki proponowanym zmianom przedsiębiorcy, którzy popadli w kłopoty finansowe będą mieli szansę skupić się na ratowaniu firmy, bez narażania swojego majątku czy poświęcania/tracenia czasu na gromadzenie dokumentów niezbędnych do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości.

Co istotne, nowe przepisy mają obowiązywać wyłącznie tych, których niewypłacalność zaistniała w czasie obowiązywania staniu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19.

Zgodnie z przedstawionym projektem, jeżeli podstawa do ogłoszenia upadłości dłużnika powstała w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, wówczas bieg terminu do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości, o którym mowa w art. 21 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega przerwaniu i po tym okresie termin ten biegnie na nowo.

Zaproponowane rozwiązania mają wyrównać szanse polskich przedsiębiorców względem przedsiębiorców z innych krajów, gdzie wprowadzono podobne rozwiązania legislacyjne.

W pracach nad projektem Ministerstwo Aktywów Państwowych reprezentował Wiceminister Janusz Kowalski, Pełnomocnik Rządu ds. Reformy Nadzoru Właścicielskiego nad Spółkami Skarbu Państwa. Zespołem prawników kierował dr hab. Mirosław Pawełczyk, prof. UŚ, partner zarządzający w Kancelarii Pawełczyk Radcowie Prawni i Adwokaci, Przewodniczący Zespołu konsultacyjnego działającego w ramach Komisji ds. Reformy Nadzoru Właścicielskiego. W zespole znaleźli się ponadto mec. Radosław Potrzeszcz i mec. Przemysław Ciszak. Zespół ekspertów z Ministerstwa Sprawiedliwości pracował pod kierownictwem Wiceministra dr. hab. Marcina Warchoła.

 

Tekst ustawy z dnia 16 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 znajduje się w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej i jest dostępny na stronie internetowej: KLIKNIJ TUTAJ

 

Materiały

Zmiany prawne dotyczące prawa upadłościowego w związku z epidemią COVID-19
komisja​_ds​_reformy​_nadzoru​_wlascicielskiego​_zmiany​_prawne​_1.pdf 0.24MB
{"register":{"columns":[]}}