W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

PGL przejmuje niemiecką linię lotniczą Condor

24.01.2020

Nadzorowana przez Ministerstwo Aktywów Państwowych Polska Grupa Lotnicza, właściciel PLL LOT, przejmuje najpopularniejszą w Niemczech linię wakacyjną Condor. Umowę w tej sprawie podpisano dzisiaj w Hamburgu. W wyniku transakcji powstanie jedna z najsilniejszych grup lotniczych w Europie.

Premier Mateusz Morawiecki i Wicepremier Jacek Sasin

O zawarciu umowy poinformowano dzisiaj na konferencji prasowej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z udziałem Premiera Mateusza Morawieckiego i Wicepremiera Jacka Sasina. Oferta PGL przejęcia linii Condor Flugdienst - jednego  z największych w Europie przewoźników wakacyjnych - została uznana za najkorzystniejszą dla spółki, jej pracowników, partnerów, dostawców i klientów. Transakcja ma być sfinalizowana do końca kwietnia 2020 roku, po uzyskaniu niezbędnych zgód organów antymonopolowych.

Przejęcie Condora przez PGL wpisuje się doskonale w strategię Ministerstwa Aktywów Państwowych, które wspiera rozwój spółek Skarbu Państwa nie tylko na rynku krajowym ale i europejskim. Jesteśmy jednym z trzech najszybciej rozwijających się krajów na naszym kontynencie co stwarza warunki dla ekspansji polskich firm na rynki zagraniczne. Dzisiejsza umowa to również dowód słuszności i skuteczności polityki obecnego rządu. Jeszcze kilka lat temu LOT stał na granicy bankructwa, a ówczesne władze planowały sprzedać go podmiotom zagranicznym. Obecnie jest największą firmą w regionie, otwiera kolejne połączenia i wzmacnia się o linie lotnicze z innych krajów – powiedział Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych.

Stanowiące dotąd własność Grupy Thomas Cook linie Condor powstały w 1955 roku i mają dziś około 22% udziału w niemieckim rynku przewozów wakacyjnych. Dla wielu tamtejszych klientów to marka-ikona, o wieloletniej tradycji, rozpoznawana przez 85% niemieckich konsumentów, powszechnie kojarzona z wysoką jakością usług i punktualnością. Każdego roku z usług linii korzysta około 9,4 mln pasażerów, którzy latają z ośmiu niemieckich lotnisk do około 90 miejsc w Europie, Afryce i Ameryce.

Dzięki tej umowie PGL i LOT przejmą przewoźnika dysponującego flotą prawie 60 samolotów. Razem będą przewozić dwukrotnie więcej pasażerów, tworząc jedną z pięciu najsilniejszych w Europie grup lotniczych i wiodącą linię wakacyjną. LOT i Condor działają w podobnej skali, ale mają komplementarną ofertę. Przejęcie zapewni liczne synergie operacyjne, kosztowe i przychodowe – podkreślił Maciej Izdebski, przewodniczący Rady Nadzorczej PGL

                                                               *     *     *

Polska Grupa Lotnicza (PGL) jest wiodącym podmiotem lotniczym w Europie Środkowo-Wschodniej. PGL to właściciel Polskich Linii Lotniczych LOT – jednego z najstarszych i najszybciej rosnących przewoźników w Europie, z dwoma dynamicznie rozwijającymi się hubami w Warszawie i Budapeszcie. LOT ma swojej ofercie ponad 120 połączeń, w tym 18 połączeń dalekodystansowych z Ameryką Północną i Azją. W 2019 roku LOT przewiózł ponad 10 mln pasażerów, ponad dwa razy więcej niż 4 lata wcześniej. LOT dysponuje flotą 80 samolotów, w tym 15 Boeingów 787 Dreamliner.

Wideo

Zdjęcia (3)