W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

PKP S.A. zmodernizuje dworzec Rzeszów Główny

08.02.2021

Polskie Koleje Państwowe S. A. podpisały z firmą Budimex S. A. umowę na realizację inwestycji modernizacji dworca głównego w Rzeszowie. Inwestycja jest elementem projektu utworzenia Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego.

Wiceminister Maciej Małecki wraz z uczestnikami konferencji prasowej

Budynek dworca kolejowego zostanie poddany kompleksowej modernizacji. Przebudowa pomieszczeń wewnątrz obiektu wpłynie na poprawę komfortu obsługi podróżnych, w tym również osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Obiekt zostanie dostosowany w pełni do potrzeb osób niepełnosprawnych. Modernizacja dworca zostanie przeprowadzona z zachowaniem jego historycznych walorów architektonicznych.

Zdaniem wiceministra Macieja Małeckiego dzięki modernizacji dworca głównego w Rzeszowie stolica Podkarpacia zyska nową wizytówkę. Zabytkowy dworzec zapewni komfort podróżnym poprzez integrację kolei z komunikacją miejską.

Dzięki wcześniejszemu porozumieniu PKP S.A., PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. i samorządu przy rzeszowskim Dworcu Głównym powstanie węzeł przesiadkowy integrujący kolej z komunikacją miejską i transportem indywidualnym. To duża i pozytywna zmiana dla miasta i jego mieszkańców – mówi wiceminister Maciej Małecki.

Nowy budynek dworca zapewni podróżnym większe bezpieczeństwo poprzez zamontowanie monitoringu, systemu kontroli napadu czy BMS (inteligentnego zarządzania budynkiem). Na dworcu pojawią się także elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz system informacji głosowej.

Koszt modernizacji dworca wyniesie 22,7 mln zł brutto. Przebudowa będzie współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Termin zakończenia inwestycji planowany jest na I połowę 2023 r.