W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polfa Tarchomin uruchamia produkcję nowoczesnych leków onkologicznych

23.05.2023

-Inwestujemy w rozwój polskiej farmaceutyki. Polfa Tarchomin to jeden z filarów bezpieczeństwa farmaceutycznego Polaków. Jestem dumny z pracy jaką w ostatnich latach wykonali pracownicy i władze Polfy. Ta ciężka praca daje dzisiaj wymierne efekty – mówi wiceminister Maciej Małecki.

Wiceminister Maciej Małecki w TZF Polfa S.A. podczas konferencji prasowej poświęconej budowie Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych

To największa inwestycja Tarchomińskich Zakładów Farmaceutycznych Polfa S.A. Łączny jej koszt sięga 500 mln zł. Zasadniczą częścią Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych będą dwie linie produkcyjne opracowane, skonstruowane i przetestowane przez międzynarodowy zespół z IMA, światowego lidera w projektowaniu i produkcji automatycznych maszyn do przetwarzania i pakowania m.in. farmaceutyków.

- Pod względem wartości inwestycja ta plasuje się w pierwszej dziesiątce projektów uruchamianych w Europie i na świecie w latach 2020-2021 – uzasadnia wiceminister Maciej Małecki.

Kluczowa będzie produkcja leków przeciwnowotworowych, które stosowane w są leczeniu m.in. raka piersi, w ostrej białaczce czy szpiczaku mnogim. Tu będą także wytwarzane inne leki wysokoaktywne wykorzystywane w leczeniu chorób grzybiczych, w reumatologii i w anestezjologii, oraz antybiotyki iniekcyjne. Będzie on największym zakładem produkującym tego typu leki w Polsce i w naszej części Europy. Docelowo możliwości produkcyjne obu linii to ponad 20 mln fiolek oraz 6 mln ampułkostrzykawek rocznie.

- Wspierając i planując tę inwestycję dowiedliśmy, że to były dobre i przewidywalne decyzje, bo przerwane w ostatnich latach łańcuchy dostaw leków, narażają obywateli na duże ryzyko destabilizacji rynku farmaceutycznego – argumentuje wiceminister Maciej Małecki.

Budynek będzie wyposażony w pełni funkcjonalne i zautomatyzowane linie rozlewu aseptycznego w technologii izolatorów. Jedna będzie dozować substancje płynne i proszki, druga dozować proszki i napełniać ampułkostrzykawki.

Zespół badań i rozwoju Tarchomińskich Zakładów Farmaceutycznych pracuje obecnie nad rozwojem ponad 35 produktów, w tym 10, które mają być w niej produkowane.

- Polfa Tarchomin gwarantuje bezpieczeństwo leków na naszym rynku. Kolejny raz przekonujemy się jak ważne jest posiadanie polskich zakładów farmaceutycznych i możliwości reagowania na sytuacje na rynku leków – podkreśla wiceminister Maciej Małecki

Do końca roku TZF Polfa chce uzyskać pozwolenie na użytkowanie nowej fabryki. Trwa już produkcja zamówionych nowoczesnych maszyn, które mają stanowić wyposażenie produkcyjne. Uruchomienie pierwszego w Polsce i w naszym regionie Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych planowane jest na przełomie lat 2024-2025.

Wsparcie państwa

Rząd PiS wspiera inwestycje w przemysł farmaceutyczny, który coraz bardziej nabiera charakteru strategicznego dla funkcjonowania służby zdrowia w Polsce. Okazuje się, że obywatele państw, które swoje bezpieczeństwo lekowe opierają na imporcie preparatów zza granicy, mogą nagle zostać pozbawieni dostępu do produktów ratujących zdrowie i życie. Pokazała to pandemia, zerwanie globalnych łańcuchów dostaw i wojna w Ukrainie. Te okoliczności zachwiały stabilnością rynku farmaceutycznego w całej Europie. Naprzeciw temu wychodzi Polfa Tarchomin, inwestując w nowe linie produkcyjne, wzmacniając krajowy potencjał w zakresie tworzenia leków powszechnie używanych w polskich szpitalach i przychodniach.

Historia

Polfa Tarchomin to najstarszy polski zakład farmaceutyczny w Polsce i jeden z najstarszych w Europie. W tym roku obchodzi 200-lecie swojego istnienia. To właśnie w Polfie Tarchomin rozpoczęto produkcję pierwszej w kraju penicyliny, która dała początek produkcji polskich antybiotyków. Jeszcze kilka lat temu firma stała na skraju upadłości, ale dzięki ciężkiej pracy zatrudnionych w niej ludzi, działaniom zarządu firmy oraz konsekwentnemu wsparciu ze strony państwa udało się odwrócić ten niekorzystny trend. Obecnie firma przynosi zyski, inwestuje znaczne środki w rozwój, a jej rentowność konsekwentnie rośnie. Firma zatrudnia blisko 900 pracowników. Posiada 30 linii produkcyjnych i wytwarza ponad 50 produktów leczniczych i wyrobów medycznych.

 

 

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}