W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Przedstawiciele MAP na spotkaniu Klubu Członków Rad Nadzorczych

31.08.2020

Jeszcze do 19 września br. trwają konsultacje publiczne związane z projektem reformy Kodeksu spółek handlowych, które dotyczą m.in. wprowadzenia do polskiego prawa handlowego tzw. prawa grup spółek (prawo holdingowe), jak również przepisów wzmacniających pozycję rad nadzorczych i innych przepisów KSH porządkujących kwestie, które dotychczas wywoływały trudności interpretacyjne.

BRN1

Ministerstwo Aktywów Państwowych oraz Pełnomocnik Rządu ds. Reformy Nadzoru Właścicielskiego i Sekretarz Stanu Janusz Kowalski wsłuchują się w napływające głosy dotyczące proponowanych zmian oraz inicjują działania mające na celu przedstawianie założeń reformy, tak by jak najszersze grono polskich przedsiębiorców i przedstawicieli biznesu mogło się z nimi zapoznać i jednocześnie aktywnie brać udział w kształtowaniu brzmienia przyszłych przepisów prawa handlowego.

Wyrazem powyższego był internetowy panel dyskusyjny zorganizowany przez Klub Członków Rad Nadzorczych, który powstał we współpracy z Ministerstwem Aktywów Państwowych. Jednym z prelegentów tego wydarzenia był Filip Ostrowski - dyrektor Biura ds. Reformy Nadzoru Właścicielskiego w MAP, który odnosząc się do przykładów ze świata biznesu oraz dokonując licznych porównań prawa polskiego z ustawodawstwem zagranicznym przedstawił zgromadzonym gościom – ponad trzydziestu członkom rad nadzorczych przeróżnych spółek, istotę założeń reformy Ksh. Inicjatorem spotkań Klubu Członków Rad Nadzorczych jest Piotr Rybicki – praktyk w radach nadzorczych – członek Zespołu eksperckiego do spraw zwiększenia efektywności rad nadzorczych Komisji do spraw Reformy Nadzoru Właścicielskiego.

Pierwszym z omówionych na spotkaniu tematów była koncepcja grup spółek wraz jej centralnymi elementami takimi jak „interes grup spółek” oraz instytucja wiążących poleceń, ustanawiająca możności nakazania spółce zależnej określonego zachowania przez spółkę dominującą.

Kolejnym obszarem reformy, przedstawionym przez Filipa Ostrowskiego, była poprawa efektywności rad nadzorczych, przejawiająca się m.in. w propozycji ustanowienia instytucji doradcy rady nadzorczej. Wyrazem próby poprawienia asymetrii informacyjnej w organach spółek są również propozycje przepisów porządkujących kwestie katalogu informacji jakie powinny być przez zarząd przekazywane radzie nadzorczej, jak również uporządkowanie charakteru prawnego statusu działania komitetów rady nadzorczej.

Uporządkowanie kwestii mandatu i kadencji – wyeliminowanie wątpliwości co do tego jak długo członkowie organów umocowani są do tego, żeby działać w spółce jak i uporządkowanie normatywnego katalogu obowiązków zarządzających spółek np. potwierdzenie istnienia obowiązku zasady lojalności czy obowiązku zachowania w tajemnicy informacji, których członkowie organów dowiedzą się w związku z pełnieniem funkcji stanowiło obszar tematyczny trzeciej części prezentacji. Omówiono również zasadność normatywnego uregulowania zasady tzw. osądu biznesowego –„Business judgement rule”.

Po zakończeniu prezentacji głównych założeń reformy KSH nastąpiła druga część spotkania, w której zgromadzeni przedstawiciele organów spółek prowadzili dyskusję na temat zaprezentowanych propozycji, zgłaszając swoje wątpliwości oraz zadając liczne pytania.

Spotkanie było tylko jednym z wielu podobnych wydarzeń, które planuje przeprowadzić Komisja ds. Reformy Nadzoru Właścicielskiego MAP przed planowanym zakończeniem konsultacji publicznych w dniu 19 września. Zapraszamy do śledzenia strony internetowej Ministerstwa Aktywów Państwowych i zakładki „Komisja ds. Reformy Nadzoru Właścicielskiego” oraz kanałów społecznościowych. Znajdą tam Państwo wszystkie informacje dotyczące bieżących działań Komisji ds. Reformy Nadzoru Właścicielskiego. Zapraszamy również do zgłaszania swoich uwag i propozycji dotyczących projektu zmian – więcej informacji oraz instrukcję składania propozycji znajdą państwo pod linkiem: KLIKNIJ TUTAJ.

{"register":{"columns":[]}}