W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

[Publikacja] Wydobycie i produkcja uranu. Program jądrowy na Ukrainie

08.02.2017

Zachęcamy do zapoznania się z piątym numerem opracowania Departamentu Energii Jądrowej ME pt. „Wydobycie i produkcja uranu. Program jądrowy na Ukrainie”.

W ciągu ostatnich 60 lat uran stał się jednym z najważniejszych surowców energetycznych na świecie. Wydobywany z rudy, podobnie do innych metali. Prawie w całości jest wykorzystywany do produkcji energii elektrycznej, jedynie niewielka jego ilość jest zużywana do wytwarzania izotopów medycznych, a także do napędu jednostek pływających.

Złoża rud uranu rozmieszczone są równomiernie na kuli ziemskiej i skupione w 15 krajach, które dysponują 97% światowych zasobów tego surowca. Największe złoża znajdują się w Australii, Kazachstanie, Rosji, Kanadzie, Nigrze, RPA, Brazylii, Namibii i USA.

Na terytorium Ukrainy znajdują się zidentyfikowane zasoby uranu wynoszące 223620 tU. Ten kraj jest w bardzo dużym stopniu zależny od energii jądrowej. Ukraina obecnie eksploatuje 15 bloków jądrowych w 4 elektrowniach o sumarycznej mocy 13,107 GWe Wytwarzają one 50% energii elektrycznej w kraju. Ukraina otrzymuje paliwo i większość usług jądrowych z Rosji, lecz stara się ograniczać to uzależnienie poprzez zakupy paliwa jądrowego od producentów zachodnich (Westinghouse). W 2004 roku uruchomiono dwa nowe reaktory. Rząd planuje do 2030 r. utrzymać udział energetyki jądrowej na obecnym poziomie, co wymagać będzie dalszych znacznych inwestycji w ten sektor energetyki. Ukraina przyjęła model otwartego jądrowego cyklu paliwowego bez przerobu wypalonego paliwa.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
06.05.2018 09:15 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
06.05.2018 09:15 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}