W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Reforma Ksh tematem internetowego spotkania Klubu Członków Rad Nadzorczych

16.09.2020

W środę, 16 września odbyło się internetowe spotkanie Klubu Członków Rad Nadzorczych, którego tematem były przygotowane przez działającą przy Ministerstwie Aktywów Państwowych Komisję ds. Reformy Nadzoru Właścicielskiego zmiany w Kodeksie spółek handlowych.

Komisja ds. zwiększenia efektywności rad nadzorczych

Ministerstwo Aktywów Państwowych i Komisję ds. Reformy Nadzoru Właścicielskiego reprezentował Dyrektor  Filip Ostrowski. W spotkaniu uczestniczyli także radca prawny oraz partner zarządzający w Kancelarii BDO Legal Łatała i Wspólnicy Wiesław Łatała, radca prawny oraz doktorantka w Katedrze Prawa Gospodarczego Prywatnego UJ Aleksandra Łatała-Kremer.

Dyskusję poprzedziła przygotowana przez Aleksandrę Łatałę-Kramer prezentacja poświęcona zagadnieniom związanymi z zaproponowanym przez Komisję wprowadzeniem zasady biznesowej oceny sytuacji (business judgment rule). Szczególnie został uwzględniony jej wpływ na wypełnianie swoich zadań przez członków rad nadzorczych. Pochylono się również nad amerykańskimi i niemieckimi doświadczeniami z business judgment rule, oraz zapewnianiem bezpieczeństwa prawnej spółce oraz członkom rad nadzorczych w kontekście nadchodzących zmian w polskim prawie handlowym. Najbardziej intensywna dyskusja toczyła się wokół proponowanych w projekcie ustawy pojęć „uzasadnionego ryzyka gospodarczego” oraz „należytej staranności” dochowanej ze strony managera, które miałyby uniemożliwić pociągnięcie go do odpowiedzialności za podejmowane decyzje, pod warunkiem, że działał lojalnie wobec spółki.

- Business judgment rule to norma o charakterze ochronnym – podkreślił dyrektor Filip Ostrowski. – Jej wprowadzenie poprawia sytuację starannego managera - tak funkcjonowała wszędzie tam gdzie została wprowadzona. U wielu starannych managerów niewiele się zmieni, większość podejmuje decyzje na odpowiedniej podstawie informacyjnej – dodał. Dyrektor wskazał jednocześnie, że pojęcie staranności jest relatywne do skali prowadzonej przez spółkę działalności. Jego zdaniem inaczej traktowana będzie duża spółka inwestycyjna a inaczej drobne przedsiębiorstwo. Co więcej, sam standard staranności jest dynamiczny w czasie. 20/30 lat temu w Polsce był niższy niż teraz i ciągle się zwiększa.

Projekt ustawy o zmianie ustawy kodeks spółek handlowych i niektórych innych ustaw jest obecnie w fazie konsultacji społecznych, które potrwają do 19 września. Uwagi można zgłaszać elektronicznie oraz pocztą tradycyjną.

{"register":{"columns":[]}}