W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rozporządzenia ws. parametrów nowego mechanizmu wsparcia wysokosprawnej kogeneracji opublikowane

03.09.2019

W dniu 2 września 2019 r. opublikowane zostały rozporządzenia Ministra Energii z kluczowymi parametrami dotyczącymi nowego mechanizmu wsparcia energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji. Nowe rozwiązania umożliwią dalszy rozwój kogeneracji w Polsce, wpłyną na poprawę jakości powietrza, w znaczący sposób wpłyną na bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej do krajowego systemu elektroenergetycznego i zwiększą bezpieczeństwo dostaw ciepła do odbiorców przyłączonych do systemów ciepłowniczych.

Plansza Energetyka

Rozporządzenia do ustawy o promowaniu energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji:

W 2019 roku w aukcjach na premię kogeneracyjną i naborach na premię kogeneracyjną indywidualną przewidziane zostało do zakontraktowania:

  • w ramach aukcji (dla jednostek o mocy 1 – 50 MWe) -  6 TWh energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji,
  • w ramach naboru (czyli dla jednostek powyżej 50 MWe) - 36 TWh energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji,

- co stanowi wolumen odpowiadający możliwości budowy lub znacznej modernizacji ok. 700 MWe mocy w kogeneracji, zakontraktowanych w aukcjach lub naborach w samym tylko 2019 roku.

Wartości referencyjne dla nowych jednostek kogeneracji o mocy zainstalowanej elektrycznej 1 – 50 MWe, biorących udział w aukcji w 2019 roku, ustalone zostały na poziomie:

  • w przypadku JK opalanych paliwami gazowymi - 144,93 zł/ MWh;
  • w przypadku JK opalanych paliwami stałymi - 182,44 zł/ MWh;
  • w przypadku JK opalanych biomasą -  287,64 zł/ MWh;
  • w przypadku JK innych niż powyższe (np. metan kopalniany) - 67,09 zł/ MWh.

Wsparcie otrzymać będą mogły również nowe, znacznie zmodernizowane i zmodernizowane małe jednostki kogeneracji, zmodernizowane jednostki kogeneracji, a także istniejące jednostki kogeneracji i istniejące małe jednostki kogeneracji opalane paliwami gazowymi – w rozporządzeniu zostały określone jednostkowe wysokości premii gwarantowanej.