W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Samorządność podstawą rozwoju regionów i kraju

04.03.2024

- Rozwój samorządności i jego wspieranie dlatego jest tak ważne, bo to władza w terenie jest najbliżej ludzi i najlepiej wie co dla nich jest najważniejsze, jakie są ich oczekiwania – powiedział wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Ziejewski podczas IX Europejskiego Kongresu Samorządów w Mikołajkach.

Szerokie ujęcie. Na pierwszym planie siedzą słuchacze. W oddali widać sześciu panelistów, którzy siedzą w fotelach. W tle granatowa ścianka z logotypem w kształcie kuli z zielonym liściem, flagą UE i 8 gwiazdkami. Wokół kuli napis w języku angielskim: European Congress of Local Governments.

Organizowany od 9 lat kongres jest miejscem spotkań, wymiany poglądów i doświadczeń samorządów, regionalnych elit, administracji państwowej, organizacji pozarządowych, naukowców i ekspertów oraz przedstawicieli biznesu z Polski i zagranicy. Tegoroczny kongres w Suwałkach odbywa się pod hasłem „Przyszłość idei decentralizacji w zmieniającym się świecie” i bierze w nim udział ponad 2000 uczestników z ponad 30 krajów. Uczestnicy kongresu podkreślają, że decentralizacja i umacnianie samorządności ma dobry wpływ na rozwój lokalnych rynków i producentów żywności.

- Państwo powinno głównie tworzyć sprzyjające warunki dla aktywności gospodarczej i nie wtrącać się w ich bieżącą działalność. W terenie to lokalni producenci przyczyniają się do tworzenia miejsc pracy, rozwoju infrastruktury, dywersyfikacji gospodarki i zmniejszenia zależności od importu, a konsumenci znają miejscowe produkty i chętnie je kupują - uzasadnia wiceminister Zbigniew Ziejewski.

Uczestnicy kongresu dyskutowali także o bezpieczeństwie militarnym regionu i Europy w kontekście agresji Rosji na Ukrainę. W panelu „Czemu Rosja nie wygrała wojny w Ukrainie” uczestniczył także wiceminister aktywów państwowych Marcin Kulasek, który podkreślał pomoc Polski w dostarczaniu stronie ukraińskiej amunicji i sprzętu wojskowego.  

- Do legendy przeszły już zdolności takich środków bojowych jak AHS Krab, wyrzutnie przeciwlotnicze Piorun czy karabinki Grot. Z kolei przekazane na rzecz ukraińskich wojsk pancernych PT91 Twardy udowodniły, że Polska posiada wysokie kompetencje w obszarze modernizacji postsowieckiego sprzętu - powiedział wiceminister Marcin Kulasek.

Według wiceministra konflikt na Ukrainie to nauka dla nas w Polsce oraz naszych natowskich sojuszników, że bezpieczeństwo oznacza ciągłe dozbrajanie armii i to w coraz nowszy sprzęty i technologie.

- Bez wątpienia Ukraina pokazuje nam jak istotne jest posiadanie skutecznych i niezawodnych systemów łączności satelitarnej oraz zdolności do obrazowania pola walki. Te Ukraińcom zapewniają przede wszystkim Amerykanie, ale z pewnością priorytetem każdego państwa chcącego budować skuteczne siły wojskowe powinno być pozyskiwanie samodzielnych zdolności w tym zakresie - uzasadniał wiceminister Marcin Kulasek.

Jak podkreślił wiceminister resort na bieżąco monitoruje sytuację we wszystkich spółkach zbrojeniowych, wspomagając je w tym, aby rozwijały się zgodnie ze swoim potencjałem i możliwościami. Resort aktywów państwowych pomaga także w pozyskiwaniu przez nadzorowane spółki finansowania na inwestycje np. z państwowych funduszy celowych. To szczególnie istotne w przypadku spółek z sektora obronnego.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}