W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wicepremier Jacek Sasin: Sytuacja na Śląsku ustabilizowana

19.06.2020

– Dzisiaj możemy powiedzieć, że mamy znacząco mniejszą liczbę osób zarażonych na Śląsku. Jesteśmy przekonani, że ten trend będzie się utrzymywał – mówi Jacek Sasin, Wicepremier i Minister Aktywów Państwowych o bieżącej sytuacji epidemiologicznej w tym regionie.

Wicepremier Jacek Sasin

W środę, 17 czerwca zaraportowano ostatnie wyniki z pierwszej tury badań. Z danych wynika, że liczba zakażeń na Śląsku wyraźnie maleje. Do tej pory na całym Śląsku przeprowadzono ok. 220 tys. testów na obecność koronawirusa, w tym prawie 100 tys. wśród górników. Należy podkreślić, że blisko 90% zarażonych osób przechodzi chorobę bezobjawowo.

Minister Aktywów Państwowych podkreśla, że główne ogniska zarażeń, które miały miejsce w kopalniach Polskiej Grupy Górniczej i Jastrzębskiej Spółki Węglowej zostały wyizolowane. Oznacza to, że sytuacja epidemiologiczna na Śląsku została ustabilizowana. – Kopalnie po zakończeniu okresu ograniczenia wydobycia będą mogły bezpiecznie wrócić do pracy – zapewnia Wicepremier Jacek Sasin.

Wicepremier Sasin po raz kolejny zwrócił uwagę na trudną sytuację Ślązaków w obliczu pandemii koronawirusa. – Dzisiaj patrzymy z optymizmem w przyszłość. Żaden region nie został tak kompleksowo przebadany jak Śląsk – mówi Minister Aktywów Państwowych. – Chcę jeszcze raz podkreślić, że nie ma dziś żadnych powodów, by uważać, że Ślązacy w szczególny sposób stwarzają dla kogokolwiek niebezpieczeństwo. Wręcz przeciwnie – dodaje.

Według Ministra Zdrowia Łukasza Szumowskiego Śląsk nie odbiega w żaden sposób, jeśli chodzi o ilość zakażeń koronawirusem, od innych województw, poza tymi dużymi ogniskami. – Nie oznacza to jednak zakończenia dokonywania wymazów w kopalni. Będziemy nadal takie już bardziej wybiórcze badania przeprowadzać, po to, żeby górnicy, którzy wrócą do pracy, czuli się bezpiecznie – wskazuje Minister Szumowski.

Wideo

Zdjęcia (4)