W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Szpital tymczasowy w Krynicy-Zdroju zorganizowany przez Tauron - gotowy do otwarcia

18.11.2020

Pierwsza na południu Polski tymczasowa placówka przeznaczona dla chorych na COVID-19 została dziś oddana do dyspozycji służb medycznych. Odpowiedzialny za inwestycję w Krynicy-Zdroju Tauron zakończył przygotowania. Jednostka pomieści 168 pacjentów.

Kolaż czterech zdjęć. Po lewej, największe - bliskie ujęcie wceministra Zbigniew Gryglasa z briefingu. Po prawej ujęcia szpitala tymczasowego; dwójka medyków w strojach ochronnych idąca po korytarzu, łóżko i aparatura w jednej z sal; budynek szpitala wojskowego z zewnątrz

Szpital odwiedził w środę wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Gryglas, który bezpośrednio koordynuje tworzenie przez spółki tymczasowych szpitali.

- Ten szpital powstał w ekspresowym tempie. Od decyzji premiera minęły zaledwie trzy tygodnie. To jest świadectwo społecznej odpowiedzialności biznesu. Spółki Skarbu Państwa wyszły z otwartymi dłońmi, gotowe nieść pomoc - mówi Zbigniew Gryglas, wiceszef MAP.

Szpital tymczasowy jest zlokalizowany w 20. Wojskowym Szpitalu Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnym, który będzie podlegał szpitalowi wojewódzkiemu im. Jana Dietla w Krynicy-Zdroju. Jednocześnie w szpitalu będzie mogło się leczyć 168 osób, tyle łóżek ma dostęp do tlenu i systemu przyzywania służb medycznych. Szpital tymczasowy został zorganizowany na pięciu piętrach.

Prace  wykonane przez TAURON dotyczyły adaptacji budynku i przeprowadzenia niezbędnych prac budowlanych oraz modernizacyjnych na jego terenie. Wykonano instalację tlenową na wszystkich kondygnacjach budynku. W okresie zaledwie 2 tygodni placówka stała się przygotowanym i wyposażonym miejscem gotowym na przyjęcie pacjentów  - z Izbą Przyjęć,  salami szpitalnymi, całym zapleczem medycznym i sanitarnym.

W ramach powierzonych przez wojewodę małopolskiego zadań Tauron zrealizował konieczne prace budowalne przystosowując obiekt do funkcjonowania w formule szpitala dla pacjentów chorych na koronawirusa.

- Tauron aktywnie włączył się w walkę z drugą falą epidemii koronawirusa. Dzięki dobrej organizacji i zaangażowaniu naszych pracowników w ciągu niecałych trzech tygodni przygotowaliśmy dla służb medycznych obiekt, spełniający kryteria sanitarne i techniczne postawione przez służby zdrowotne – mówi Wojciech Ignacok, prezes Tauron Polska Energia. – Oddany dziś w ręce służb medycznych tymczasowy szpital w Krynicy stanowi wzmocnienie dla małopolskiego systemu ochrony zdrowia w trudnym czasie pandemii koronawirusa – dodaje.

Cztery w regionie

W Małopolsce spółki Skarbu Państwa zbudują jeszcze trzy inne szpitale tymczasowe. Wszystkie cztery powiększą bazę łóżek dla pacjentów z koronawirusem o 700.

Dwa takie szpitale powstaną w Krakowie - na terenie Tauron Areny oraz budynku poszpitalnego Szpitala Uniwersyteckiego przy ul. Śniadeckich 10. W pierwszej lokalizacji znajdzie się 160 łóżek, w drugiej 140. Za organizację odpowiadają Tauron i Grupa Azoty.

Kolejna jednostka zostanie otworzona w Tarnowie - w Hali “Jaskółka”. Projekt zrealizuje PKO Bank Polski. Może się tam znaleźć około 200 łóżek.

Koszt budowy placówek poniesie Skarb Państwa. Spółki, do których należą kwestie inwstycyjne i oragzanizacyjne, współpracują z wojewodą małopolskim i szpitalami patronackimi.