W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Jacek Sasin: Atom wzmocni polskie bezpieczeństwo energetyczne i rozwój naszej gospodarki

14.09.2023

- Jestem po bardzo dobrym spotkaniu z Premierem Republiki Korei Panem Han Duck-soo. Rozmawialiśmy o naszej strategicznej współpracy w zakresie budowy elektrowni atomowej w Pątnowie. To projekt, który odegra niezwykle ważną rolę w przeprowadzeniu procesu transformacji energetycznej - mówi minister aktywów państwowych Jacek Sasin uczestniczący w dyskusjach poświęconych transformacji energetycznej na Forum Ekonomicznym w Krynicy.

Minister Jacek Sasin w Krynicy

Forum Koreańsko-Polskie pod patronatem honorowym Pana Prezydenta Andrzeja Dudy, z udziałem Pana Premiera Han Duck-soo stało się okazją do zaprezentowania współpracy w obszarze energetyki jądrowej między Koreą oraz Polską z wykorzystaniem najnowocześniejszej dostępnej technologii. Celem jest stabilna produkcja czystej i taniej energii dla obywateli Polski, przedsiębiorców, samorządów, i innych instytucji. Dzięki takim inwestycjom polska gospodarka będzie też bardziej konkurencyjna. Taką transformację sektora wymusza nie tylko sytuacja na rynku i koszty ekonomiczne ale również polityka klimatyczna zmierzającą do zeroemisyjności.

- To jest wielkie wyzwanie by tak przetransformować polską energetykę, by z jednej strony zapewnić stabilną energię, a z drugiej odejść od paliw kopalnych. Mamy świadomość że to będzie dużo kosztować, że będzie trwać i że oznacza to wielkie zmiany społeczne – uzasadnia minister Jacek Sasin.

Jak podkreśla minister Jacek Sasin „ w tym całym procesie musimy też myśleć o ludziach zatrudnionych z górnictwie i tradycyjnej energetyce. Musi ich zabezpieczyć ”.

Inwestycje w SMR- y

Transformacja energetyczna Polski zakłada rozwój energetyki atomowej. Przewiduje ona budowę elektrowni jądrowych według programu rządowego i biznesowego. Zapewni to stabilne, bezpieczne i tanie źródło energii. Kolejnym elementem polityki energetycznej będą SMR-y budowane przez polskie firmy i partnerów zagranicznych. Rozwój odnawialnych źródeł energii będzie uzupełnieniem polityki energetycznej. Polska jest pionierem jeśli chodzi o wprowadzenie SMR-ów do funkcjonującej energetyki. Spółki Skarbu Państwa zaczęły realizować te projekty.

- W SMR-y inwestuje Grupa ORLEN, a za nią poszły inne polskie spółki jak KGHM i Grupa Enea oraz energochłonny przemysł Grupa Azoty. To szansa na produkowanie tańszej energii – uzasadnia minister Jacek Sasin.

Polski miks energetyczny po zakończeniu transformacji tego sektora będzie opierał się o dwa zasadnicze filary: energetykę jądrową i odnawialne źródła energii. Pierwsza polska elektrownia jądrowa ma powstać w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino w gminie Choczewo na Pomorzu z we współpracy z amerykańską spółką Westinghouse i ma zacząć działać w 2033 r.

- Energetyka jądrowa w Polsce jest już rozpędzoną lokomotywą, która w ciągu kilku - kilkunastu lat zmieni polski miks energetyczny. Dziś mamy już konkret w postaci rozpoczętych 3 projektów jądrowych dotyczących dużej klasycznej energetyki jądrowej – mówi minister Jacek Sasin.

Inwestycje w OZE

Minister Jacek Sasin Podkreślił, że Polska oprócz inwestycji w atom prowadzi coraz więcej przedsięwzięć związanych z produkcją energii z wiatru i słońca.

- Największe spółki Skarbu Państwa, jak Grupa PGE, Grupa ORLEN i inne, realizują wielkie inwestycje w energetykę wiatrową na Bałtyku, czyli offshore. Nie zaniedbujemy również tradycyjnych odnawialnych źródeł energii, jak farmy fotowoltaiczne czy wiatraki na lądzie z zachowaniem zasad prawnych – mówi minister Jacek Sasin.

W drugim dniu krynickiego forum w dyskusjach dotyczących transformacji polskiej energetyki uczestniczyli także wiceministrowie aktywów państwowych: Marek Wesoły i Karol Rabenda.

Polacy o atomie

Warto zwrócić uwagę, że energetyka jądrowa cieszy się szerokim poparciem polskiego społeczeństwa – w badaniach Ministerstwa Klimatu i Środowiska przeprowadzanych w listopadzie 2022 r. 86,4% Polaków popiera budowę elektrowni jądrowej. A według ostatniego badania przeprowadzonego w ośmiu krajach na trzech kontynentach, Polacy są największymi zwolennikami energii jądrowej: stosunek zwolenników do przeciwników wynosi w naszym kraju 10:1.

Polska jest dobrym, obiecującym krajem do inwestowania, pomimo wojny za granicą. Biznes koreański traktuje Polskę jako dobre miejsce do inwestowania. Mam nadzieję, że inne państwa wezmą przykład z naszych koreańskich partnerów i liczba inwestycji w naszym kraju się zwiększy – zaznacza minister Jacek Sasin.

{"register":{"columns":[]}}