W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wicepremier Jacek Sasin na Forum Ekonomicznym w Davos

17.01.2023

- Przyjmując hasło przewodnie na Światowym Forum Ekonomicznym „Most do wolności” - mamy tu przede wszystkim na myśli Ukrainę i jej drogę do wolności - mówi wicepremier Jacek Sasin podczas otwarcia Domu Polskiego w Davos w ramach Światowego Forum Ekonomicznego. 

Wicepremier Jacek Sasin podczas otwarcia domu Polskiego

Wicepremier Jacek Sasin 17 stycznia oficjalnie otworzył „Polish House” w ramach Forum Ekonomicznego w Davos. Wydarzenie jest spotkaniem prezesów najbogatszych światowych korporacji, przywódców politycznych, intelektualistów oraz dziennikarzy. To już czwarty Dom Polski na forum w Davos, na którym tak mocno obecne są polskie firmy. W tym roku w Polish House będą poruszane dwa przewodnie tematy. Pierwszy z nich to wojna na Ukrainie i jej odbudowa w przyszłości. Drugi to transformacja energetyczna – wielkie wyzwanie, przed którym stoi Europa i Polska.

Otwarcie Polish House odbywa się w szczególnie trudnych okolicznościach, które towarzyszą nam w ostatnich miesiącach - agresji rosyjskiej na Ukrainę, pokazującej całemu światu charakter rosyjskiego reżimu - dodaje Jacek Sasin.

Światowe Forum Ekonomiczne jest doskonałą okazją do bilateralnych spotkań i rozmów na najważniejsze tematy, z jakimi mierzą się w tej chwili gospodarki Europy i całego świata. Wśród poruszonych tematów znajdą się kwestie związane bezpieczeństwem energetycznym, kryzysem czy też innymi wyzwaniami związanymi z wojną w Ukrainie. Wicepremier podkreślił znacznie polskich spółek Skarbu Państwa, które zdały swój wielki egzamin ze społecznej odpowiedzialności biznesu 

Transformacja energetyczna

Wicepremier Jacek Sasin podkreśla, że przed Polską stoi obecnie wielkie wyzwanie transformacji energetycznej. Chodzi o energetykę odnawialną na morzu i na lądzie oraz o rozwój energetyki jądrowej.

- Mamy wielkie plany dotyczące energetyki jądrowej. Zapadły kluczowe decyzje dotyczące narodowego programu budowy dwóch elektrowni jądrowych. Proces budowy pierwszej, polskiej elektrowni jądrowej stał się już faktem. Partnerem jest amerykański Westinghouse. Niezwykle ważny jest także projekt biznesowy realizowany równolegle z partnerem koreańskim, przeprowadzany przez dwie polskie firmy, w tym największą państwową firmę energetyczną PGE i największą prywatną firmę energetyczną ZE PAK – mówi wicepremier Jacek Sasin.

Zdaniem wicepremiera transformacja energetyczna musi być odpowiedzią na kryzys energetyczny, który w ostatnim czasie objawił się wielkimi skokami cen tradycyjnych surowców energetycznych – ropy, gazu, a także węgla, który jest obecnie bardzo istotny dla polskiej energetyki.

- Będziemy się spotykać z wielkimi zagranicznymi firmami, które chcą w tej transformacji energetycznej uczestniczyć, chcą być partnerami polskich firm w tym zakresie – zapowiedział szef MAP.

Na temat realizacji programu biznesowego energetyki jądrowej poświęcone były dzisiejsze polsko-koreańskie rozmowy, w których uczestniczyli m. in. wicepremier Jacek Sasin, Wojciech Dąbrowski - Prezes PGE, przedstawiciele Zespołu Elektrowni "Pątnów-Adamów-Konin" SA (ZEPAK) oraz delegacja koreańska pod przewodnictwem WHANG Joo-ho – prezesa Korea Hydro & Nuclear Power.

Wideo

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}