W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wicepremier Sasin: Dla rządu górnictwo i górnicy nadal są priorytetem

30.11.2019

"W Polsce węgiel stanowi podstawę bilansu energetycznego. Opieranie się na tych zasobach bezpieczeństwa energetycznego nie stoi w sprzeczności z ochroną klimatu. Jestem przekonany, że właśnie wykorzystanie nowych technologii sprawi, że będziemy mogli nadal korzystać z tego strategicznego surowca, wykorzystując jego walory energetyczne i chemiczne oraz dostępność" – powiedział wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin podczas uroczystości barbórkowych KWK Piast Ziemowit w Lędzinach 30 listopada 2019 roku.

J.Sasin w Ziemowit

Zdaniem wicepremiera Sasina rozwój sektora węglowego to przede wszystkim wdrażanie innowacyjnych rozwiązań. W górnictwie innowacje to przyszłość. Nowoczesne rozwiązania mają wspierać proces wydobycia i takie wykorzystanie węgla by w jak najmniejszym stopniu był on uciążliwy dla środowiska. Jednak podstawowym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego kraju, zwłaszcza, że z każdym rokiem rośnie zapotrzebowanie na energię elektryczną zarówno w przemyśle jak i gospodarstwach domowych.

Polski sektor górnictwa węgla kamiennego przeszedł znaczącą transformację. Ostatnie 4 lata przyniosły wiele zmian organizacyjnych i strukturalnych. Mając świadomość ograniczeń klimatycznych i społecznych nadal musimy czynić starania, aby polskie górnictwo było efektywne a jego funkcjonowanie uzasadnione również ekonomicznie – uzasadniał wicepremier Jacek Sasin.

Główne zadania dla górnictwa w najbliższych latach to: poprawa efektywności, finansowanie inwestycji, obniżanie kosztów, dostosowanie produkowanego węgla do potrzeb rynku oraz stabilizacja sprzedaży. Wspomnianym wyzwaniom mają właśnie służyć liczne inwestycje. W 2019 roku wyniosły one 4,2 mld zł. Inwestycje te będą także kontynuowane w roku przyszłym. W skali całego sektora będzie to przede wszystkim pogłębianie szybów oraz rozbudowa poziomów wydobywczych. Rozpocznie się również budowa kopalń w ramach uzyskanych koncesji. Dzięki zacieśnieniu współpracy z ośrodkami naukowo-badawczymi planuje się wdrażanie innowacyjnych rozwiązań oraz lepsze wykorzystanie maszyn i urządzeń górniczych.

Do zebranych specjalne listy skierowali Prezydent RP Andrzej Duda oraz Premier Mateusz Morawiecki.

Zdjęcia (4)