W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wicepremier Sasin na Śląsku o sytuacji epidemiologicznej w kopalniach

12.05.2020

– Sytuacja związana z epidemią koronawirusa w kopalniach jest pod kontrolą. W razie potrzeby jesteśmy przygotowani na to, by reagować – mówi Wicepremier Jacek Sasin. Minister Aktywów Państwowych wraz z Wojewodą Śląskim i przedstawicielami służb uczestniczył w wojewódzkim Sztabie Kryzysowym w Katowicach.

Wicepremier Jacek Sasin

Spółki górnicze od samego początku wdrożyły rygorystyczne reguły sanitarne – podkreśla Wicepremier Jacek Sasin. – Niestety w ostatnim czasie notowany jest wzrost zachorowań. Wszystkie zaangażowane służby na bieżąco monitorują sytuację i wprowadzają rozwiązania zabezpieczające – dodaje.

Minister Aktywów Państwowych wskazuje, że wspólnie z Generalnym Inspektorem Sanitarnym wdrożone zostały szczegółowe wytyczne dotyczące zabezpieczania sanitarnego w kopalniach. Na terenie województwa śląskiego jest obecnie ponad 4 tys. zakażonych osób, ok. 800 z nich to górnicy. Większość z nich zakażenie przechodzi albo w ogóle bezobjawowo albo w sposób bardzo łagodny. Z powodu trudnej sytuacji szefowie spółek górniczych podjęli decyzję o wyłączeniu czterech kopalń, w których ogniska choroby są największe. Pracują tam tylko osoby niezbędne dla utrzymania ruchu. Wszyscy pracownicy są na bieżąco badani.

Skupiamy się na tym, aby jak najszybciej opanować rozprzestrzenianie się koronawirusa – zapewnia Wicepremier Sasin. Podkreśla jednocześnie, że Ministerstwo Aktywów Państwowych wspólnie z zarządami spółek koncentrują się nie tylko na tym, by opanować sytuację epidemiologiczną, ale także ekonomiczną w kopalniach.

Materiały

Wytyczne Ministra Aktywów Państwowych i Głównego Inspektora Sanitarnego dla funkcjonowania kopalń w trakcie epidemii SARS-CoV-2
Wytyczne​_Ministra​_Aktywów​_Państwowych​_i​_Głównego​_Inspektora​_Sanitarnego​_dla​_funkcjonowania​_kopalń​_w​_trakcie​_epidemii​_SARS-CoV-2.pdf 0.51MB

Zdjęcia (2)