W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wystartował program profilaktyczny „Zdrowe Życie”

03.06.2022

- O zdrowie trzeba dbać zawsze i na każdym etapie. Ważne, by ta wiedza trafiała do wszystkich Polaków. Żeby chcieli zadbać o swoje zdrowie poprzez profilaktykę, badania, ale również zdrowy tryb życia - mówi wicepremier Jacek Sasin.

Wicepremier Jacek Sasin stoi za mikrofonem. W tle ścianka z napisem Zdrowe Życie.

Szef MAP wziął w piątek udział w konferencji w Pałacu Prezydenckim, podczas której zainaugurowano program „Zdrowe Życie”.

Po pierwsze profilaktyka

To pierwsza ogólnopolska akcja, która ma przekonać Polaków do zadbania o swoje zdrowie. Chodzi między innymi o prawidłowe odżywianie, aktywność fizyczną, a przede wszystkim o systematyczne badania profilaktyczne. Program skierowany jest do wszystkich bez względu na wiek, płeć i miejsce zamieszkania.

- Poprzez tę akcję każdy będzie mógł się przebadać, a w szczególności mieszkańcy mniejszych miast. Mam nadzieję, że w następnych etapach będziemy docierać do coraz większej liczby Polaków, większej ilości ośrodków - mówi minister aktywów państwowych.

W ramach programu „Zdrowe życie” zostaną uruchomione mobilne strefy zdrowia. Jedna z nich stanęła dziś w pobliżu Pałacu Prezydenckiego. Można tam wziąć udział w konsultacjach i badaniach diagnostycznych.

Program powstał z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy. Pracowali nad nim eksperci z Ministerstwa Zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia, PZU i MAP. W ubiegłym tygodniu organizatorzy podpisali w tej sprawie porozumienie.

- Chciałem bardzo podziękować przede wszystkim dwóm paniom, które bardzo aktywnie przygotowywały ten program i mobilizowały nas. To są: pani Grażyna Ignaczak-Bandych z Kancelarii Prezydenta oraz pani Beata Kozłowska-Chyła, prezes PZU. To dwa dobre duchy tego programu – powiedział Jacek Sasin.

Nakłady na zdrowie

Wicepremier Jacek Sasin podkreśla, że rząd przeznacza coraz większe środki na służbę zdrowia.

- Mamy ambitny plan, żeby w ciągu 5 lat osiągnąć poziom 7 proc. PKB w finansowaniu ochrony zdrowia. Już w przyszłym roku będzie to 6 proc. Jestem przekonany, że ten cel zostanie osiągnięty, bo zdrowie nie ma swojej ceny – mówi szef MAP.

Narodowy Fundusz Zdrowia już teraz finansuje programy profilaktyczne, uruchomił także portal z bezpłatnymi i ogólnodostępnymi dietami, z których każdy może skorzystać. W oddziałach wojewódzkich NFZ powstały stanowiska ds. profilaktyki i promocji zdrowia, których celem jest upowszechnienie wiedzy o zdrowiu, profilaktyce i publicznym systemie opieki zdrowotnej.

Wideo

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}