W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Bałtyk

Region Morza Bałtyckiego ma duże znaczenie dla polskiej polityki zagranicznej. Troskę o jego rozwój i dobrostan dzielimy z wieloma ważnymi partnerami międzynarodowymi.

Po burzliwym okresie rywalizacji, od lat 90. XX w., a zwłaszcza po rozszerzeniu Unii Europejskiej w 2004 r., Morze Bałtyckie stało się świadkiem dynamicznego rozwoju współpracy międzynarodowej. Polska od początku aktywnie się w tę współpracę angażuje.

Bezpieczeństwo obywateli, źródła dostaw energii, połączenia morskie, drogowe i kolejowe, środowisko naturalne, badania i rozwój, innowacje, promocja atrakcji turystycznych regionu – to tylko część wyzwań regionalnych, którym staramy się sprostać. Ich rozwiązanie w pojedynkę nie jest w pełni możliwe, dlatego tak ważna jest współpraca międzynarodowa. Polska nad Bałtykiem wykorzystuje możliwości, jakie daje klasyczna dyplomacja dwustronna, ale także wielostronne, w tym nowatorskie narzędzia współpracy.

Z jednej strony Bałtyk to niezwykle ważni partnerzy jak Niemcy i Rosja, a także państwa bałtyckie i nordyckie, z którymi udało się stworzyć gęstą sieć powiązań. Z drugiej – szereg możliwości, jakie oferuje kilkadziesiąt struktur współpracy wielostronnej takich jak: Rada Państw Morza Bałtyckiego, Wymiar Północny, Komisja Helsińska HELCOM, Komitet Rozwoju Przestrzennego Regionu Morza Bałtyckiego VASAB, Konferencja Parlamentarna Morza Bałtyckiego, Subregionalna Organizacja Współpracy Państw Morza Bałtyckiego BSSSC czy nowatorska Strategia Unii Europejskiej dla regionu Morza Bałtyckiego.

Polska dyplomacja chce współkształtować i w pełni korzystać z bogatej oferty współpracy nadbałtyckiej. Chcemy w ten sposób stworzyć przyjazną przestrzeń do działań nie tylko odpowiednich resortów, podmiotów państwowych, ale także instytucji samorządowych, lokalnych, organizacji pożytku publicznego, świata nauki i biznesu. 

12-13 czerwca 2019 r. Polska była gospodarzem 10. Dorocznego Forum SUERMB. Tematem wydarzenia była gospodarka obiegu zamkniętego w kontekście wyzwań środowiskowych i demograficznych. Podsumowanie wydarzenia jest dostępne na stronie organizatorów. Z okazji świętowanego podczas Forum 10-lecia istnienia Strategii, MSZ RP przygotował publikację jubileuszową „Better together. 10 years of the EU Strategy for the Baltic Sea Region”, podsumowującą dotychczasowe efekty wdrażania pierwszej makroregionalnej strategii UE.   

Bałtyk jako najbliższe sąsiedztwo Polski, bogactwo kulturalne i przyrodnicze, miejsce o szczególnie bogatej historii i ogromnym potencjale rozwojowym zasługuje na szczególną troskę i stałe miejsce w centrum uwagi polskiej dyplomacji i administracji.