W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Paszporty

Konsul wydaje obywatelom polskim przebywającym za granicą dwa rodzaje dokumentów paszportowych: paszporty i paszporty tymczasowe.

Paszport lub paszport tymczasowy wydaje się na wniosek osoby pełnoletniej, złożony osobiście, po przedłożeniu wymaganych dokumentów, pobraniu danych biometrycznych i uiszczeniu należnej opłaty.

Wydanie paszportu lub paszportu tymczasowego osobie małoletniej następuje na wniosek matki lub ojca albo ustanowionego przez sąd opiekuna prawnego bądź kuratora, za zgodą drugiego z rodziców lub opiekunów dziecka, złożony osobiście w organie paszportowym. W przypadku braku zgodności stanowisk rodziców lub opiekunów co do wyrażenia zgody na wydanie małoletniemu paszportu lub paszportu tymczasowego lub w przypadku niemożności uzyskania takiej zgody – sąd rodzinny może wydać stosowne orzeczenie. Zgoda nie jest wymagana od matki lub ojca, którzy zostali pozbawieni władzy rodzicielskiej albo których władza rodzicielska została zawieszona lub ograniczona w zakresie wyrażania zgody na wydanie dokumentu paszportowego dla dziecka.

Wniosek o wydanie dokumentu paszportowego dla małoletniego może złożyć również przez Internet za pomocą e - usługi (Uzyskaj paszport dla dziecka) - matka lub ojciec, a także ustanowiony przez sąd opiekun prawny lub kurator dziecka - jeżeli dziecko nie ukończyło 12 lat. Drugi z rodziców lub opiekunów dziecka wyraża zgodę przez Internet za pomocą e - usługi (Wyraź zgodę na wydanie paszportu), w organie paszportowym, przed notariuszem lub na piśmie utrwalonym w postaci elektronicznej, opatrzonym kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym.

Wniosek o wydanie dokumentu paszportowego za granicą można złożyć w dowolnym urzędzie konsularnym RP. Nowy paszport odbiera się w tym samym urzędzie,  w którym złożono wniosek.

Paszport jest ważny przez 10 lat od daty jego wydania, natomiast paszport wydany osobie małoletniej, która nie ukończyła 12 lat jest ważny 5 lat od daty jego wydania. Paszport zawiera dane biometryczne, czyli wizerunek twarzy i odciski palców jego posiadacza, które są umieszczone w paszporcie w formie elektronicznej. 

Paszport tymczasowy, wydawany tylko w określonych przypadkach, jest ważny przez okres w nim wskazany, nie dłużej jednak niż przez 365 dni od daty jego wydania. W paszportach tymczasowych nie zamieszcza się danych biometrycznych.

Pamiętaj, by z odpowiednim wyprzedzeniem złożyć wniosek o nowy dokument paszportowy zwłaszcza, jeżeli planujesz podróż za granicę. Do większości krajów Unii Europejskiej można udać się na podstawie dokumentu paszportowego, jak i dowodu osobistego.                                     

O wymianę dokumentu przed upływem jego ważności należy wystąpić w przypadku zmiany danych w nim zawartych (np. zmiany nazwiska w wyniku zawarcia małżeństwa).

WAŻNE! Po upływie 120 dni od dnia dokonania w rejestrze PESEL zmiany danych zawartych w paszporcie Twój dotychczasowy paszport będzie automatycznie unieważniony.

Utratę lub zniszczenie dokumentu paszportowego podczas pobytu za granicą należy zgłosić do konsula właściwego dla miejsca pobytu osoby, która utraciła ten dokument. Konsul przyjmując zgłoszenie może jednocześnie przyjąć wniosek o nowy paszport lub paszport tymczasowy. Nie musisz zgłaszać utraty paszportu osobiście w konsulacie jeśli posiadasz profil zaufany, certyfikat kwalifikowany albo e-dowód wówczas utratę lub uszkodzenie dokumentu paszportowego możesz zgłosić albo na piśmie na formularzu utrwalonym w postaci elektronicznej albo w Internecie przy pomocy udostępnionej usługi elektronicznej (Zgłoś utratę lub uszkodzenie dokumentu paszportowego).  Ponadto, możliwe jest także zgłoszenie utraty dokumentu paszportowego na piśmie utrwalonym w postaci papierowej, opatrzonym podpisem, którego  własnoręczność  poświadczył notariusz.

Należy pamiętać, że nie można posługiwać się dokumentem paszportowym zgłoszonym wcześniej jako utracony, w przypadku, gdy dokument ten zostanie odnaleziony (jest on unieważniony na podstawie zgłoszenia). Dokument taki należy zwrócić dowolnemu konsulowi lub wojewodzie.

Planując podróż do innego kraju, sprawdź na stronie MSZ (Informacje dla podróżujących) lub w aplikacji „Polak za granicą”, jak długi okres ważności dokumentu paszportowego jest wymagany, by przekroczyć granicę danego państwa i czy od obywateli polskich wymagane jest posiadanie wizy. Zaleca się również bezpośredni kontakt z konsulatem kraju, do którego podróżujemy.

Jeśli chcesz złożyć wniosek o paszport za granicą, zarejestruj się w systemie E-KONSULAT!

{"register":{"columns":[]}}