W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pomoc UE dla państw rozwijających się w walce z pandemią COVID19

08.04.2020

Dzisiejsza nieformalna dyskusja ministrów państw UE odpowiedzialnych za politykę rozwojową, zorganizowana w formule wideokonferencji, koncentrowała się na sprawie wsparcia przez UE i jej państwa członkowskie krajów rozwijających się w walce z kryzysem związanym z pandemią Covid-19. Polskę w trakcie spotkania reprezentował wiceminister Paweł Jabłoński.    

wideokonferencja FAC

Wiceszef polskiej dyplomacji podkreślił konieczność priorytetowego potraktowania przez UE wsparcia dla krajów leżących w jej bezpośrednim sąsiedztwie, w szczególności państw Bałkanów Zachodnich i krajów Partnerstwa Wschodniego. Zwrócił uwagę na wyzwanie, jakie stanowi pandemia dla systemów ochrony zdrowia w regionie, szczególnie na Białorusi i na Ukrainie. Wiceminister podkreślił, że UE powinna być gotowa do ambitnych działań pomocowych i przeznaczenia znacznej części finansowania na pomoc naszym najbliższym sąsiadom.

 Podczas dyskusji ministrowie zgodzili się co do konieczności wypracowania zdecydowanej i skoordynowanej europejskiej odpowiedzi na skutki kryzysu na całym świecie. Powinna ona być wyrazem solidarności i wspólnego działania UE i jej państw członkowskich. Ministrowie omówili także kierunek zmian dotychczasowych programów pomocowych, tak by umożliwiały one niezwłoczne wsparcie partnerów znajdujących się w najcięższej sytuacji oraz pozwalały na mobilizację dodatkowych środków finansowych. Uzgodnili ponadto, że w pierwszej kolejności wsparcie skierowane zostanie na niezbędne działania krótko- i długoterminowe w zakresie pomocy humanitarnej, ochrony zdrowia oraz walki ze społeczno-gospodarczymi skutkami pandemii. UE dokona w swoim budżecie przesunięć na rzecz europejskiego pakietu pomocowego w wysokości ponad 15,6 mld EUR. Uczestnicy spotkania zgodzili się także, że działaniom na rzecz wsparcia przez UE dla krajów rozwijających się powinny towarzyszyć właściwa komunikacja i przeciwdziałanie dezinformacji.

 

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

 

Fot. Tymon Markowski / MSZ

Materiały

Wspólny komunikat KE i Wysokiego Przedstawiciela Unii ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa  „Globalna odpowiedź UE na pandemię wywołaną Covid-19” (EU Global Response to Covid-19). 
{"register":{"columns":[]}}