Powrót

Spotkanie Rady Bezpieczeństwa w formule Arria w związku z 75. rocznicą zakończenia drugiej wojny światowej

08.05.2020

Minister Jacek Czaputowicz wziął udział w spotkaniu wysokiego szczebla Rady Bezpieczeństwa ONZ poświęconym 75. rocznicy zakończenia drugiej wojny światowej w Europie oraz roli Rady w zapobieganiu zbrodni międzynarodowych.

2020 -05-08 RB ONZ MSZ Czaputowicz Baurski Fot: Sebastian Indra / MSZ

Spotkanie, zorganizowane przez sprawującą w maju przewodnictwo w Radzie Bezpieczeństwa Estonię, odbyło się w formie telekonferencji. Wzięło w nim udział ponad 40 ministrów spraw zagranicznych. Przewodniczył mu minister spraw zagranicznych Estonii Urmas Reinsalu.

Dyskusja dotyczyła doświadczeń II wojny światowej oraz  funkcjonowania powołanej w odpowiedzi na nie Organizacji Narodów Zjednoczonych. Wskazywano zarówno na tragiczne doświadczenia wojny i zimnowojennego podziału świata, ale także na aktualne oraz potencjalne zagrożenia dla pokoju i bezpieczeństwa w Europie i na świecie. Szczególną uwagę poświęcono roli Rady Bezpieczeństwa w zapobieganiu zagrożeniom dla bezpieczeństwa, naruszeniom prawa międzynarodowego oraz zbrodniom przeciwko ludzkości.

Minister Czaputowicz w swoim wystąpieniu podkreślił, że Polska stała się pierwszą ofiarą agresji niemieckiej oraz sowieckiej, a po jej zakończeniu nie mogła cieszyć się z wolności, gdyż popadła, wraz z całą Europą Środkowo-Wschodnią,  w zależność od ZSRR. – Dopiero zwycięstwo Solidarności i aksamitne rewolucje w 1989 roku pozwoliły na odzyskanie przez państwa Europy Środkowej i Wschodniej pełnej suwerenności – podkreślił minister.

Odnosząc się do współczesności, minister Czaputowicz zwrócił uwagę na działania Rosji podważające suwerenność i integralność terytorialna Ukrainy i Gruzji oraz wezwał społeczność międzynarodową do zdecydowanego przeciwstawienia się im. Podkreślił także zaangażowanie Polski w działania na rzecz poprawy przestrzegania prawa międzynarodowego, w tym w ramach niestałego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-2019.

 

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

 Fot. Sebastian Indra/MSZ

Materiały

Wystąpienie ministra Jacka Czaputowicza
Wystąpienie​_ministra​_Jacka​_Czaputowicza​_-​_wersja​_polska.docx 0.02MB
{"register":{"columns":[]}}