W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Ćwiczenia w zakładzie B+K w Walcach

30.06.2021

Na tle blaszanej wiaty, pod którą składowane są zbiorniki typu DPL, po lewej stronie stoi ratownik OSP w Ubraniu specjalnym i aparacie powietrznym trzymający prądownicę będącą zakończeniem linii wężowej . Po prawej Dowódca z PSP w ubraniu specjalnym i biało - niebieskiej kamizelce instruuje ratownika OSP przygotowanego do działań w strefie zadymienia (w sprzęcie OUO). W tle inni ratownicy oraz samochód pożarniczy.

Od 28 do 30 czerwca 2021 r. strażacy z JRG Krapkowice zapoznawali się z obiektami zakładu B+K w Walcach. Ćwiczenia obiektowe dla trzech zmian JRG przeprowadzono z różną intensywnością.  28 czerwca ćwiczyli jedynie strażacy JRG, a odbyły się one w porze nocnej. Scenariusz przewidywał uwolnienie osoby uwięzionej w jednej z maszyn. W kolejnym dniu strażacy jedynie zapoznawali się z obiektem, natomiast w ostatnim dniu – 30 czerwca ćwiczenia zostały znacznie rozwinięte.  

Dowództwo Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej  PSP w Krapkowicach przy akceptacji Wójta Gminy – Pana Marka Śmiecha oraz dyrektora zakładu Pana Gintera Maichra, przy okazji własnych ćwiczeń  obiektowych zaprosiło do udziału w nich strażaków ochotników jednostek OSP z terenu gminy Walce.

Po ogłoszeniu alarmu została przeprowadzona ewakuacja pracowników zakładu.  Scenariusz ćwiczeń zakładał, że jednostki PSP z uwagi na zaangażowanie w innych działaniach dojadą na miejsce zdarzania dużo później niż zastępy OSP. Tak więc najważniejszy wstępny etap działań strażacy ochotnicy musieli zorganizować samodzielnie. Zaplanowany w scenariuszu wyciek substancji chemicznej i ewakuacja przygniecionego kierowcy, rozwinął się w pożar, a następnie wybuch, który spowodował kolejne komplikacje. W magazynie pozostały zaginione 3 osoby, które należało odnaleźć i udzielić im pomocy. Poza działaniami ratowniczymi i gaśniczymi ratownicy OSP musieli zorganizować punkt medyczny, a także zapewnić dostarczenie wody, niezbędnej do ugaszenia rozprzestrzeniającego się pożaru.

W działaniach brały udział 2 zastępy z JRG Krapkowice oraz jednostki OSP Brożec, Dobieszowice, Rozkochów, Stradunia, Walce, Zabierzów.  Z ramienia Komendy Powiatowej ćwiczeniom przyglądali się również zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Krapkowicach – bryg. Rafał Bisowski oraz naczelnik wydziału operacyjnego mł. bryg. Marian Wiatrowski.

Z ćwiczeń wyniknęło wiele wniosków i uwag, dzięki którym – po ich realizacji, wyposażenie i wyszkolenie ratowników PSP i OSP jeszcze wzrośnie podnosząc poziom bezpieczeństwa na terenie zakładu, a także całej gminie Walce.

Opracowanie i zdjęcia: mł. bryg. Lucjan Lubaszka

Zdjęcia (4)