W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Dzień Strażaka 2021 w KP PSP w Krapkowicach

21.05.2021

21 maja 2021r. o godzinie 13:00 w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Krapkowicach odbył się uroczysty apel z okazji powiatowych obchodów Dnia Strażaka.

Z-ca Opolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w asyście dowódcy uroczystości dokonuje przeglądu pododdziału strażaków z KP PSP Krapkowice. W tle samochody pożarnicze i budynek JRG. Strażacy w umundurowaniu galowym.

            W uroczystości udział wzięli min.: zastępca Opolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Opolu st. bryg. Arkadiusz Kuśmierski, starosta krapkowicki Maciej Sonik, wicestarosta krapkowicki Sabina Gorzkulla, burmistrz Krapkowic Andrzej Kasiura, burmistrz Gogolina Joachim Wojtala, burmistrz Zdzieszowic Sybila Zimerman, wójt gminy Walce Marek Śmiech, przedstawiciel WFOŚiGW w Opolu Dariusz Grabowiecki, Komendant Powiatowy Policji w Krapkowicach nadkom. Rafał Lejczak, kapelan opolskich strażaków ks. Tomasz Józkowicz oraz przedstawiciele Nadleśnictw Prószków i Strzelce Opolskie.

Uroczystość rozpoczęto minutą ciszy dla uczczenia pamięci ofiar pandemii Covid-19, w tym zmarłych strażaków PSP i OSP oraz członków ich rodzin.   

            St. bryg. Krzysztof Kuniec - Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Krapkowicach podkreślił, że Dzień Strażaka to szczególne święto, okazja do podsumowań oraz refleksji nad odpowiedzialną i wymagająca poświęceń służbą zarówno strażaków zawodowych jak i druhów Ochotniczych Straży Pożarnych. Wyraził wdzięczność za ich pracę i poświęcenie, w szczególności, że ostatni rok obfitował w szereg nowych zadań realizowanych w związku z pandemią. Następnie podsumował funkcjonowanie komendy w minionym roku oraz podziękował wszystkim tym, którzy udzielili wsparcia w realizacji zadań na rzecz ochrony przeciwpożarowej min. Opolskiemu Komendantowi Wojewódzkiemu PSP st. brg. Krzysztofowi Kędrykowi, Wojewódzkiemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu, lokalnym samorządom i instytucjom oraz przedsiębiorcom. Komendant pogratulował też wszystkim odznaczonym, awansowanym i wyróżnionym.

W głównej części uroczystości wręczono odznaczenia i awanse.

Srebrnym „Medalem za długoletnią służbę” odznaczony został:

asp. Paweł Schreiber.

Brązowym „Medalem za długoletnią służbę” odznaczeni zostali:

st. ogn. Przemysław Jakobitz,

st. ogn. Adrian Kleman,

mł. ogn. Tomasz Stora.

Brązową „Odznaką zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej” odznaczeni zostali:

asp. Konrad Konarski,

st. ogn. Rafał Gebauer.

Awanse na stopień kapitana otrzymali:

mł. kpt. Paweł Lechociński,

mł. kpt. Przemysław Zając.

Awans na stopień aspiranta sztabowego otrzymał:

st. asp. Tomasz Pyryt.

Stopień aspiranta otrzymał:

mł. asp. Robert Szachogłuchowicz - Izbiński.

Stopnie starszego strażaka otrzymali:

str. Tobiasz Gaida,

str. Łukasz Łukiewicz.

            W trakcie uroczystości zostały oficjalnie przekazane i poświęcone dwa zakupione końcem ubiegłego roku samochody operacyjne KIA SPORTAGE oraz  SKODA OCTAVIA, które zastąpiły użytkowane wcześniej ponad 18 - letnie pojazdy.

            Nowe samochody zostały zakupione z dotacji celowej z budżetu państwa, ze środków własnych komendy i dzięki wsparciu finansowemu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu, a także ze środków przekazanych na fundusz wsparcia Państwowej Straży Pożarnej przez Gminy Krapkowice, Gogolin i Walce, Nadleśnictwa Prószków i Strzelce Opolskie oraz firmy Chespa z Choruli i Sentrex z Gogolina.

W uroczystości nie zabrakło okolicznościowych przemówień, w których zaproszeni goście dziękowali strażakom za ich ofiarną służbę.

Apel z okazji Dnia Strażaka zakończył się złożeniem meldunku przez dowódcę uroczystości zastępcy Opolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Arkadiuszowi Kuśmierskiemu.

 

oprac.: st.bryg. Krzysztof Kuniec, mł. bryg. Lucjan Lubaszka. Zdjęcia: ogn. Marek Gołąbek

Zdjęcia (17)