W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Uroczysta zmiana służby z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

02.05.2021

Uroczysta zmiana służby z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

W dniu 2 maja 2021 r. o godz. 08.00 na placu Komendy Powiatowej PSP w Przasnyszu odbyła się uroczysta zmiana służby z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

W apelu uczestniczyli: st.bryg.mgr inż. Waldemar Białczak - Komendant Powiatowy PSP w Przasnyszu oraz zmiany służbowe Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej.

Podczas zmiany służbowej nastąpiło uroczyste podniesienie flagi państwowej. Następnie głos zabrał Komendant Powiatowy, który przybliżył historię polskich barw narodowych i podkreślił wagę propagowania wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych.

„ … Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej został ustanowiony przez Sejm na mocy ustawy z 20 lutego 2004 r. Jest to święto, które ma wyrażać szacunek do flagi i propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych. Ustanowienie 2 maja dniem Święta Flagi nie jest przypadkowe. To właśnie tego dnia w 1945 roku polscy żołnierze z 1. Dywizji Kościuszkowskiej zawiesili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa w Berlinie, czym przyczynili się do zakończenia działań wojennych w Europie. Biało-czerwona flaga powiewała przez cały okres II Rzeczypospolitej jako znak suwerennego i wolnego państwa. Podczas II wojny świato­wej żołnierze polscy walczyli pod biało-czerwonymi sztandarami na wszystkich frontach i w Podziemnym Państwie Polskim. Flaga naro­dowa była świadkiem i symbolem czynu zbrojnego polskiego oręża, zatknięta przez naszych żołnierzy też np. nad klasztorem na Monte Cassino.  Flagą Polski w obecnym kształcie jest prostokątny płat tkaniny o barwach Rzeczypospolitej Polskiej i proporcji 5:8 umieszczony na maszcie. Zgodnie z ustawą za flagę Polski uważany jest także wariant z godłem Polski, umieszczonym pośrodku białego pasa. Barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały i czerwony, ułożone w dwóch poziomych, równoległych pasach tej samej szerokości, z których górny jest koloru białego, a dolny koloru czerwonego. Barwy flagi złożone z dwóch poziomych pasów: białego oraz czerwonego są odwzorowaniem kolorystyki godła państwowego, który stanowi orzeł biały na czerwonym polu. Zgodnie z zasadami heraldyki pas górny reprezentuje białego orła, a dolny czerwone pole tarczy herbowej. Kolory te według symboliki używanej w heraldyce mają znaczenie. Koloru białego używa się w heraldyce jako reprezentację srebra. Oznacza on także wodę, a w zakresie wartości duchowych czystość i niepokalanie. Kolor czerwony jest symbolem ognia i krwi, a z cnót oznacza odwagę i waleczność …”

Zdjęcia (8)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
02.05.2021 10:56 asp. Rafał Sekuna
Pierwsza publikacja:
02.05.2021 10:42 asp. Rafał Sekuna