W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

10 mln zł na projekty badawcze o polskiej drodze do wolności

23.03.2018

Prawie 10 mln złotych otrzyma dziesięć projektów wyłonionych w konkursie „Szlakami Polski Niepodległej” – programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego realizowanego w ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Grafika z napisem Szlakami Polski Niepodległej

Cel: włączyć do kultury polskie dziedzictwo niepodległościowe

Celem projektu jest wspieranie inicjatyw naukowych oraz artystycznych, które włączają w obieg kulturowy tematykę związaną z polskim dziedzictwem niepodległościowym. Program służyć ma także naświetleniu polskich idei niepodległościowych XIX i XX wieku. Ważnym elementem konkursu jest również pogłębianie społecznej wiedzy na temat dróg prowadzących do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. oraz losów Polaków walczących o wolność.

Do finansowania zakwalifikował się projekt poświęcony zagranicznym rzecznikom polskiej niepodległości. Praca koncentrować się będzie na wyborze, tłumaczeniu i naukowym opracowaniu wspomnień zachodnich dyplomatów i polityków. Całość opublikowana ma być w formie e-booka. Kolejna propozycja badawcza pochyli się nad wkładem polskiej myśli prawno-naukowej w kształtowaniu się pojęcia zbrodni genocydu. Uczeni czerpać będą z polskich doświadczeń okupacyjnych.

Beneficjenci będą zajmować się również m.in. tworzeniem interaktywnych atlasów historycznych, opracowaniem słowników bibliograficznych pracowników Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie czy procesem kształtowania się granic Polski w świetle dokumentów kartograficznych.

Polonia Restituta

Szlakami Polski Niepodległej to druga inicjatywa Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego wpisująca się w obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. W marcu Jarosław Gowin zainaugurował serię konferencji naukowych „Polonia Restituta. Dekalog dla Polski w 100-lecie odzyskania niepodległości”. Celem projektu jest, aby – obchodząc 100-lecie odzyskania niepodległości – nie tylko świętować i wspominać wielką historię, ale wypracować również konstruktywne koncepcje z myślą o nadchodzących dekadach.

Pełna lista beneficjentów programu „Szlakami Polski Niepodległej” znajduje się w komunikacie.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
22.12.2023 18:03 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
22.12.2023 18:03 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}