Wiadomości
-
06.12.2019Dzień prawa dla ochrony klimatu i zarządzania klimatem 2019Przedstawiciele świata nauki oraz międzynarodowych instytucji działających na rzecz ochrony środowiska, a także eksperci reprezentujący różne dziedziny prawa spotkali się dziś na Uniwersytecie Autonomicznym w Madrycie na sympozjum Climate Law and Governance Day (Dzień prawa dla ochrony klimatu i zarządzania klimatem). W konferencji wzięła udział dyrektor generalna Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego dr Anna Budzanowska, przedstawiając perspektywy polityki naukowej w odniesieniu do wyzwań klimatycznych.
-
05.12.2019Powołanie członków Polskiej Komisji Akredytacyjnej1 stycznia 2020 r. rozpocznie się kolejna czteroletnia kadencja Polskiej Komisji Akredytacyjnej, instytucji działającej na rzecz zapewnienia i doskonalenia jakości kształcenia. Dziś Premier Jarosław Gowin wręczył powołania członkom PKA.
-
04.12.2019Diamentowe Granty rozdane. 85 badaczy z młodego pokolenia ze statuetkami85 wybitnych studentów otrzymało dziś z rąk wicepremiera Jarosława Gowina, ministra nauki i szkolnictwa wyższego Diamentowe Granty. Najmłodsze pokolenie badaczy oprócz prestiżowego wyróżnienia liczyć może na wsparcie finansowe. MNiSW przeznaczy na realizację projektów naukowych ponad 17 mln złotych.
-
04.12.2019O najważniejszych wyzwaniach podczas Impact fintech’19W Katowicach rozpoczął się Impact fintech’19, czyli czwarta edycja kongresu poświęconego rewolucji w bankowości, przyszłości finansów i e-commerce oraz wpływowi najnowszych technologii na gospodarkę i społeczeństwo. Tematem przewodnim wydarzenia jest digital trust, czyli cyfrowe zaufanie.
-
02.12.2019Podejmij pierwsze polskie wyzwanie badawcze i wygraj milion złotychPonad 200 osób zainteresowanych zgłoszeniem pomysłów do nowej inicjatywy NCBR – Wielkiego Wyzwania: Energia – wzięło udział w konferencji inaugurującej to przedsięwzięcie. Projekt ten wzorowany jest na amerykańskich zawodach technologicznych typu DARPA Grand Challenge i ma na celu opracowanie rozwiązań, które umożliwią wykorzystanie wiatru w najbardziej efektywny sposób. Nagroda wynosi aż milion złotych.
-
27.11.2019Plan na 7 lat: UAM stanie się uczelnią badawcząNawet 345 mln zł przez najbliższe siedem lat otrzyma Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – laureat pierwszego konkursu w ramach programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”. Uczelnia przeznaczy te środki m.in. na stworzenie systemowego wsparcia dla najlepszych naukowców i zespołów badawczych, a także narzędzia wsparcia w aplikowaniu w międzynarodowych konkursach grantowych. O celach i wyzwaniach, jakie stoją przed uczelnią, rozmawiali podczas konferencji w Poznaniu przedstawiciele MNiSW i UAM.
-
25.11.2019Szanse przed uczelniami badawczymi – rozpoczynamy cykl spotkańZa nami rozstrzygnięcie pierwszego konkursu w programie „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”. Spośród uprawnionych do startu w konkursie 20 najlepszych uczelni w Polsce międzynarodowy zespół ekspertów wyłonił 10, które w latach 2020–2026 będą otrzymywać subwencję zwiększoną o 10 proc. Przed uczelniami ambitne cele – w najbliższych latach mają szanse osiągnąć status uczelni badawczej. Właśnie dlatego MNiSW wraz z laureatami konkursu zainicjował kolejny cykl spotkań służących wymianie pomysłów i doświadczeń. Pierwsza konferencja odbyła się na Politechnice Śląskiej w Gliwicach.
-
21.11.2019Jak wygląda życie na stacji antarktycznej?Nasz kraj należy do elitarnej grupy 20 państw posiadających całoroczne stacje badawcze w rejonie Antarktyki. Polska Stacja Antarktyczna im. Henryka Arctowskiego to jednostka naukowo-badawcza zarządzana przez Instytut Biochemii i Biofizyki PAN. Od ponad 40 lat zapewnia wsparcie techniczne i logistyczne dla polskich oraz międzynarodowych grup naukowych prowadzących badania w Antarktyce. Jest nieformalną ambasadą naszego kraju. Dba o dobre relacje z pracownikami innych stacji badawczych, położonych w tej części świata. Jak wygląda życie na stacji antarktycznej, która znajduje się 14 tysięcy kilometrów od Polski i jak przebiega proces rekrutacji jej pracowników? Sprawdziliśmy.
-
20.11.2019GameINN: rusza kolejna edycja największego programu wsparcia dla branży gamingowej w PolsceAgencja wykonawcza ministra nauki i szkolnictwa wyższego ogłosiła czwartą edycję programu sektorowego GameINN. W finansowanym z Funduszy Europejskich - Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (POIR) - konkursie na wsparcie nowatorskich projektów w sektorze gamedev NCBR przeznaczył 100 mln zł.
-
20.11.2019Najchętniej na informatykę, najtrudniej na orientalistykę – znamy wyniki rekrutacji na studia w roku 2019/2020W tym roku akademickim studia rozpoczęło ponad 424 tys. osób. Ponad 110 tys. studentów zdecydowało się kontynuować naukę na studiach drugiego stopnia, 311 tys. zaś zrekrutowało się na studia pierwszego stopnia lub na jednolite studia magisterskie. Które kierunki cieszyły się największą popularnością?