W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

4 mln zł na drugi w Polsce ośrodek badań nad koronawirusami w poziomie bezpieczeństwa BSL 3+

17.11.2020

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek wręczył prof. dr. hab. Krzysztofowi Bielawskiemu, prorektorowi ds. rozwoju i współpracy z gospodarką Uniwersytetu Gdańskiego, informację o przyznaniu dotacji celowej z budżetu państwa w kwocie 4 mln zł na adaptację infrastruktury Uniwersytetu Gdańskiego na potrzeby utworzenia laboratorium BSL 3+.

Minister Czarnek wręcza informację o przyznaniu dotacji.

Celem inwestycji jest adaptacja części laboratorium wirusologicznego na Międzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, które stanie się drugim, obok Małopolskiego Centrum Biotechnologii, ośrodkiem badań nad koronawirusami w Polsce.

Trwająca pandemia Covid-19 spowodowana przez koronawirusy pokazuje, jak niebezpieczny jest ich potencjał infekcyjny, dlatego też adaptacja laboratoriów do poziomu bezpieczeństwa BSL 3+ wymagana przy pracy z patogenami ludzkimi roznoszonymi drogą powietrzną, jest kluczowa dla zapewnienia bezpieczeństwa epidemiologicznego kraju.