W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

450 mln zł dla polskiej onkologii – uruchomiono Wirtualny Instytut Badawczy

16.10.2020

Powstał pierwszy w Polsce Wirtualny Instytut Badawczy, który umożliwi naukowcom prace nad lekami zwalczającymi choroby nowotworowe. Umowę o uruchomieniu Instytutu podpisali w piątek minister nauki i szkolnictwa wyższego Wojciech Murdzek i dr Andrzej Dybczyński, dyrektor Łukasiewicz - PORT Polskiego Ośrodka Rozwoju Technologii, w obecności wicepremiera, ministra rozwoju, pracy i technologii Jarosława Gowina. „WIB to przykład połączenia osiągnięć nauki z myśleniem o potrzebach społecznych” – powiedział szef resortu nauki.

Uczestnicy spotkania w maseczkach stoją przed ścianą z logiem MNiSW.

Wirtualny Instytut Badawczy to program finansujący badania onkologiczne. Polscy naukowcy będą mogli realizować projekty badawcze na najwyższym światowym poziomie. Na finansowanie badań Wirtualnego Instytutu Badawczego przeznaczono 450 mln złotych w okresie 10 lat. Operatorem projektu został Łukasiewicz – PORT.

Minister Murdzek: kibicujmy polskim naukowcom

– Wirtualny Instytut Badawczy to świetny przykład połączenia osiągnięć nauki z myśleniem o  potrzebach społecznych i gospodarczych. MNiSW od początku angażowało się we wspieranie Sieci Badawczej Łukasiewicz i jej projektów, które przyczyniają się do wzmacniania polskiej nauki i gospodarki. Dziś Sieci Badawczej Łukasiewicz przekazujemy zarządzanie pierwszym w Polsce Wirtualnym Instytutem Badawczym z budżetem 450 mln zł. Kibicujmy polskim naukowcom! – powiedział minister nauki i szkolnictwa wyższego Wojciech Murdzek.

J. Gowin: Wirtualny Instytut Badawczy to nowe możliwości

– Podmiotem zarządzającym WIB został jeden z najlepszych instytutów Sieci Badawczej Łukasiewicz – PORT, na co dzień zajmujący się biotechnologią i inżynierią materiałową – powiedział wicepremier Jarosław Gowin.

– Wirtualny Instytut Badawczy to nowe możliwości finansowania i komercjalizacji badań w obszarze biotechnologii medycznej – onkologii. Chcemy powołać instytucję, która nie będzie koncentrowała się na budynkach i laboratoriach - często te laboratoria, które mamy, nie są wykorzystane w takim stopniu, w jakim byśmy chcieli – a będzie koncentrowała się na budowaniu zespołów zorientowanych na szybkie osiąganie wyraźnie zdefiniowanych celów – dodał wicepremier Gowin.

Wirtualny Instytut Badawczy – szansa dla najzdolniejszych

Program WIB kierowany jest do najwybitniejszych i najzdolniejszych polskich naukowców, prowadzących działalność na najwyższym światowym poziomie – przedstawicieli polskich uczelni oraz instytutów. Zespoły badawcze będą wyłaniane w otwartych konkursach. Oceną merytoryczną ofert w oparciu o kryteria naukowe i gospodarczo-społeczne zajmie się zespół powołanych ekspertów. Ogłoszenie pierwszego konkursu planowane jest jeszcze w tym roku.

WIB ma być projektem, który ma się stać biznesem, ma realnie wpływać nie tylko na rozwój społeczeństwa, ale także budować siłę krajowej gospodarki – podkreślił Piotr Dardziński, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz.

Łukasiewicz – PORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii

Operatorem projektu został Łukasiewicz – PORT.

– To wielkie wyzwanie z uwagi na cele programu – ocenił dr Andrzej Dybczyński, dyrektor Łukasiewicz – PORT.  – Jego głównym zadaniem jest wsparcie polskiej nauki w tak ważnej z punktu widzenia interesu społecznego dziedzinie jaką jest biotechnologia medyczna – onkologia. WIB to szansa na wniesienie wkładu w odkrywanie nowych terapii oraz leków pomagających w leczeniu nowotworów, z drugiej - szansa dla rozwoju w Polsce biotechnologii - jednej z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi nauki na świecie – dodał.

Łukasiewicz – PORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii jest częścią Sieci Badawczej Łukasiewicz. Rozwija nowe technologie na potrzeby przemysłu. Aktywność naukowo-badawcza Ośrodka koncentruje się wokół inżynierii materiałowej i biotechnologii. Instytut wspiera rozwój polskich firm i start-upów, a jednocześnie jest wiarygodnym i pożądanym partnerem dla międzynarodowych korporacji.

Sieć Badawcza Łukasiewicz to trzecia pod względem wielkości sieć badawcza w Europie. Dostarcza kompletne i konkurencyjne rozwiązania technologiczne.