W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

70-lecie SOSW w Olbięcinie z udziałem ministra Przemysława Czarnka

22.06.2023

Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek wziął udział w uroczystościach 70-lecia Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Jerzego Rudlickiego w Olbięcinie.

Minister Czarnek stoi naprzeciwko kobiety w białej sukience, razem trzymają kolorowy obrazek.

Minister Przemysław Czarnek pogratulował placówce wielu lat wytężonej pracy na rzecz drugiego człowieka i podziękował za zaangażowanie w prowadzeniu ośrodka. Podkreślił również rolę pedagogów, wychowawców i rodziców w kształtowaniu młodego pokolenia i wspieraniu tych, którzy potrzebują szczególnej opieki.

- To jest 70 lat wspaniałej i kompetentnej empatii okazywanej tym, którzy potrzebują szczególnego wsparcia. Kompetentnej empatii – o tym musimy zawsze pamiętać. Specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze, szkoły specjalne, polscy pedagodzy specjalni to są ludzie, którzy z jednej strony mają powołanie, bo trzeba mieć powołanie do wykonywania tego zawodu, a z drugiej strony mają szczególne kompetencje, żeby wspomagać, edukować, pomagać  rodzicom w wychowywaniu dzieci, które potrzebują tych szczególnych kompetencji. I za to wszystkim Państwu dziękuję – powiedział szef MEiN.

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Jerzego Rudlickiego w Olbięcinie

SOSW jest placówką kształcenia specjalnego przeznaczoną dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym, znacznym, z autyzmem oraz z niepełnosprawnościami sprzężonymi.

W ośrodku funkcjonują: Szkoła Podstawowa Specjalna, Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy oraz Branżowa Szkoła Specjalna I stopnia. Ta ostatnia kształci w zawodach kucharza, cukiernika oraz ogrodnika.

Placówka prowadzi zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze. Proces edukacyjno-terapeutyczny każdego wychowanka realizowany jest w oparciu o indywidualny program opracowany zgodnie z zaleceniami orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego.
Opiekunowie dbają również o aktywność fizyczną swoich podopiecznych. W ośrodku rozwija się  ruch sportowy dla osób niepełnosprawnych pod nazwą ,,Special Olimpics’’. Na terenie szkoły istnieje też Wojewódzki Oddział Olimpiad Specjalnych.
Wychowankowie mają dostęp do boiska, hali sportowej oraz siłowni. Korzystają ze sprzętu rekreacyjnego, który umożliwia im uprawianie różnych dyscyplin sportowych, m.in.  narciarstwa, łyżwiarstwa i kolarstwa. Chętnie wykorzystają też możliwości sali doświadczania świata, sali integracji sensorycznej. W placówce dostępny jest także psycholog, pedagog i logopeda.

SOSW i wsparcie MEiN

W ubiegłym roku szkolnym placówka otrzymała dofinansowanie w ramach rządowego programu rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych „Aktywna tablica”. Dofinansowanie pozwoliło na zakup sprzętu komputerowego, pomocy dydaktycznych i specjalistycznego oprogramowania wykorzystywanego w pracy z dziećmi ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Szkoła bierze także udział w rządowym programie Laboratoria Przyszłości. Dzięki wsparciu finansowemu wyposażono placówkę w nowoczesne i atrakcyjne pomoce dydaktyczne, m.in. w drukarkę 3D wraz z akcesoriami, mikroskop czy sprzęt gospodarstwa domowego.

Wideo

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}