W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„Baltic and Arctic Argo workshop” zapraszamy do udziału w warsztatach!

08.03.2021

8 i 9 kwietnia 2021 r. Instytut Oceanologii PAN oraz Fiński Instytut Meteorologiczny organizują warsztaty „Baltic and Arctic Argo workshop”. Wydarzenie jest organizowane online w ramach projektu Euro-Argo RISE. Zachęcamy do udziału!

Warsztaty „Baltic and Arctic Argo workshop”

Warsztaty to okazja, aby dowiedzieć się o działaniach Argo w Oceanie Arktycznym i Morzu Bałtyckim. Podczas warsztatów będą omawiane następujące tematy: współpraca międzynarodowa w regionie Morza Bałtyckiego i Oceanu Arktycznego, działanie pływaków Argo na płytkich wodach i na morzach pokrytych lodem, odzyskiwanie sond z wody itd. Pierwszy dzień warsztatów poświęcony będzie ogólnej tematyce pływaków Argo. W czasie drugiego dnia odbędą się dwie dwugodzinne sesje obejmujące tematykę Argo na Bałtyku i w Arktyce.

Rejestracja

Do udziału zapraszamy osoby, które są zainteresowane wykorzystaniem danych Argo lub zaangażowaniem się w działania tego systemu. Udział w warsztatach jest bezpłatny, jednak wymaga wcześniejszego zarejestrowania się.

Rejestracja na warsztaty kończy się 25 marca.
Koszty składki członkowskiej oraz koszty wkładu rzeczowego, wynikające z udziału Polski w Euro-Argo, są pokrywane z budżetu MEiN.

Argo, czyli system obserwacji oceanów

Argo to globalny system obserwacji oceanów składający się z około 4 tys. niezależnych sond, które dokonują pomiarów temperatury i zasolenia mórz i oceanów. Sondy to autonomiczne pływaki, które dryfują na ustalonych głębokościach (nawet do 2 tys. metrów), a zebrane dane przekazują za pomocą satelitów. Dane transmitowane są w czasie rzeczywistym przez satelity do centrów zarządzających bazami danych, gdzie są następnie przetwarzane i przygotowywane do wykorzystania przez oceanografów.

Euro-Argo to europejski wkład w program Argo, w którego skład wchodzi 12 krajów europejskich (w tym Polska). Euro-Argo odpowiada za utrzymanie i rozwój 25% globalnej sieci.

Polskim przedstawicielem w sieci Argo jest Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk. Od 2009 r. instytut zwodował 27 pływaków w obrębie mórz nordyckich i na morzu Bałtyckim. Dane uzyskane z pływaków mają na celu wspomóc badania dotyczące europejskiej części Arktyki.

Więcej informacji na temat warsztatów oraz szczegóły dotyczące rejestracji można znaleźć na stronie organizatora.

{"register":{"columns":[]}}