W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„Bridge Conference” w Krzyżowej z udziałem wiceministra Wojciecha Murdzka

30.06.2023

Wiceminister Wojciech Murdzek uczestniczył w trzeciej edycji „Bridge Conference” w Krzyżowej. Celem polsko-niemieckiego przedsięwzięcia jest przedstawienie osiągnięć naukowych obu krajów, które mają kluczowe znaczenie w rozwiązywaniu wyzwań stojących przed społeczeństwami, a także możliwości wdrożenia ich w przemyśle.

Na podwyższeniu z przodu sali za mównicą stoi wiceminister Murdzek i mówi do mikrofonu, za nim za ścianie napis Bridge Conference.

Polsko-niemiecka współpraca naukowa 

Wiceminister Wojciech Murdzek wspominał poprzednie edycje przedsięwzięcia i osoby zaangażowanie w rozwijanie współpracy między oboma państwami. Wskazywał, że społeczeństwa Europy i świata mierzą się aktualnie ze skutkami dwóch poważnych kryzysów: pandemii COVID-19 i wojny w Ukrainie. Podkreślał jednocześnie, że pokonywanie tych kryzysów nie byłoby możliwe bez udziału świata nauki. – To przestrzeń, w której rola naukowców jest wyjątkowo ważna. Nie ma dobrego wychodzenia z kryzysu, jeśli pominiemy świat nauki – podkreślał. 

Sekretarz Stanu w MEiN mówił o rozwoju dwustronnej współpracy w ramach Polsko-Niemieckiej Fundacji na Rzecz Nauki. Przywołał podpisany pod koniec czerwca aneks do umowy pomiędzy resortami nauki obu krajów. Dzięki porozumieniu będą mogły być realizowane dwa projekty z konkursów specjalnych „Kultura Pamięci: Media – Koniunktury. Polska i Niemcy po 1989 roku” oraz „Okupacja niemiecka w Polsce 1939-1945: polityka – terror – życie codzienne – opór”. – Naukowcy wspierani przez fundację też mają odwagę poruszać te trudne tematy z naszej historii – dodał.

Wiceminister nawiązał również do wspólnych projektów polsko-niemieckich realizowanych w ramach przedsięwzięć europejskich. Zachęcał do rozwijania tego obszaru współpracy i wskazywał, że powinien być to jeden z tematów dyskusji w Krzyżowej. – To też jest jeden z tematów do rozmowy, jak powinny być tworzone programy, jak upominać się o jakość programów naukowych firmowych z poziomu europejskiego, żeby każdy widział tę przestrzeń rozwoju, tę przestrzeń współpracy – podsumował.

3rd Polish-German „Bridge Conference”

Trzydniowe wydarzenie (29 czerwca – 1 lipca) odbywa się w Krzyżowej – miejscu historycznego pojednania polsko-niemieckiego. Przedsięwzięcie organizuje Centrum Innowacji i Biznesu Politechniki Wrocławskiej. 

Konferencja jest podzielona na cztery główne bloki tematyczne: transformacja energetyczna i gospodarka obiegu zamkniętego, mikro- i nanoelektronika, ochrona zdrowia i żywność oraz technologie w bezpieczeństwie publicznym. Trzeci dzień konferencji będzie poświęcony w całości współpracy polsko-niemieckiej w kontekście naukowym i biznesowym. W ramach wydarzenia zaplanowano również kolacje networkingowe, zwiedzanie Pałacu w Krzyżowej, koncerty, pokazy artystyczne i zwiedzanie Kościoła Pokoju w Świdnicy.

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}