W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

CEI - Inicjatywa Środkowoeuropejska

Inicjatywa Środkowoeuropejska to najstarsza i największa inicjatywa współpracy w Centralnej i Środkowej Europie. IŚE wywodzi się z Inicjatywy Czterostronnej (Quadragonale), powołanej w 1989 przez Austrię, Jugosławię, Węgry i Włochy.

Po przystąpieniu Czechosłowacji w 1990 inicjatywa była znana jako Pentagonale, po przystąpieniu Polski w 1991 — Hexagonale. Pod obecną nazwą działa od 20 marca 1992 r. z inicjatywy Austrii.

Obecnie IŚE liczy 17 członków. Są to: Albania, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Czarnogóra, Północna Macedonia, Mołdawia, Polska, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Ukraina, Włochy i Węgry. W 2018 r. z IŚE wystąpiła Austria.

Misją IŚE jest współpraca polityczna, gospodarcza, kulturalna i naukowa między państwami członkowskimi. Główne hasło współpracy: regionalna współpraca w celu integracji europejskiej. Ponadto IŚE działa jako łącznik między państwami w makroregionach takich jak regiony: Bałtyku, Dunaju, Adriatyku i Morza Czarnego.

Priorytety w ramach przyjętych obszarów współpracy określane są w trzyletnich Planach Działań.

Głównymi organami IŚE są coroczne spotkania szefów rządów oraz spotkania ministrów spraw zagranicznych. Sekretariat IŚE mieści się w Trieście (Włochy).

Jednym z celów IŚE jest współpraca naukowa i edukacyjna na wszystkich poziomach.

Po stronie polskiej współpracę z IŚE koordynuje Departament Polityki Europejskiej MSZ.

Materiały

Serwis Inicjatywy Środkowoeuropejskiej
{"register":{"columns":[]}}