W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Centrum Doskonałości Ensemble3 rozpoczyna działalność

13.01.2020

Powstanie Centrum Doskonałości Ensemble3 to jeden z najważniejszych rozdziałów w budowaniu polskiego krajobrazu badawczego – powiedział Wiceminister Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Grzegorz Wrochna podczas konferencji inaugurującej działalność placówki.

biblioteka

Inauguracja Ensemble3 odbyła się 13 stycznia br. w Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego. W Centrum Doskonałości Ensemble3 prowadzone będą badania dotyczące technologii wzrostu kryształów i materiałów stosowanych m.in. w medycynie, nanofotonice i optoelektronice.  

Projekt jest realizowany przez Sieć Badawczą Łukasiewicz, Instytut Technologii Materiałów Elektronowych i Uniwersytet Warszawski przy wsparciu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Kluczową rolę w konsorcjum projektowym odgrywają również znaczące europejskie ośrodki naukowe, w tym Sapienza University of Rome (Włochy), Karlsruhe Institute of Technology (Niemcy) oraz Cooperative Research Center NanoGUNE Consolider (Hiszpania).

„Dążenie do doskonałości jest jedną z kluczowych kompetencji naukowców we współczesnym zglobalizowanym świecie” – podkreślił podczas uroczystości Wiceminister Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Grzegorz Wrochna. 

Przypomniał, że Ensemble3 to prestiżowy projekt finansowany z Komisji Europejskiej w ramach konkursu Teaming for Excellence „Horyzont 2020”.  „Wizja Centrum Doskonałości Ensemble3 polega na stworzeniu nowej organizacji badawczej w Polsce, w której międzynarodowe, światowej klasy zespoły badawcze skoncentrują się na innowacyjnej technologii opartej na wzroście kryształów” – zwrócił uwagę prof. Wrochna.

Podkreślił, że projekt Ensemble3 postrzega „nie tylko jako europejską wartość dodaną, ale także szansę dla europejskich badań na przyczynienie się do rozwiązywania globalnych problemów i wyzwań”. 

Lider konsorcjum Ensemble3 Dorota A. Pawlak zauważyła, że powstanie Centrum Doskonałości to efekt intensywnej współpracy Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych i Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego. 

„To projekt finansowany kwotą 30 mln euro, w ramach którego będziemy wykorzystywać metodę wzrostu kryształów do otrzymywania nowoczesnych materiałów o szczególnych właściwościach optycznych – czyli do zastosowania w takich dziedzinach jak medycyna, optolektronika, telekomunikacja” – uściśliła Dorota A. Pawlak.

Zastępca Dyrektora Departamentu Innowacji i Rozwoju MNiSW Mateusz Gaczyński zauważył, że projekt Ensemble3 „doskonale wpisuje się w to, co legło u podstaw reformy nauki i szkolnictwa wyższego, wprowadzonej z 2018 roku”. „To doskonałość naukowa w oparciu o bardzo dobrą współpracę międzynarodową” – powiedział. 

„Drugim istotnym elementem jest fakt, że projekt Ensemble3 realizowany jest w dwóch dużych placówkach – w Instytucie Technologii Materiałów Elektronowych i Uniwersytecie Warszawskim. To oznacza, że pewne procesy i know-how stosowany w ramach tego projektu, będą miały bardzo duży zasięg oddziaływania na te jednostki, jak również na inne podmioty  funkcjonujące w polskiej nauce” – podkreślił dyr. Gaczyński.
W Centrum Doskonałości działać ma 9 grup badawczych, do których naukowcy będą rekrutowani w czasie otwartego konkursu. Siedzibą centrum ENSEMBLE3 Centre of excellence for nanophotonics, advanced materials and novel crystal growth-based technologies (Centrum doskonałości w dziedzinie nanofotoniki, zaawansowanych materiałów i nowatorskich technologii opartych na wzroście kryształów) będzie Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych - Sieć Badawcza Łukasiewicz

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}