W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Czworo polskich ekspertów wybranych do Rad Misji programu Horyzont Europa

09.08.2019

Ponad 2100 osób z UE i spoza niej ubiegało się o członkostwo w radach ds. misji badawczych nowego Programu Ramowego Horyzont Europa. Do każdej z 5 misji wybranych zostało 15 członków, w tym przewodniczący. Ich rolą będzie doradzanie Komisji Europejskiej w identyfikacji kluczowych zagadnień z danego obszaru.

W lipcu komisarz ds. badań naukowych Carlos Moedas ogłosił nazwiska ekspertów wśród których znalazło się czworo Polaków.

W radzie misji ds. nowotworów zasiądzie prof. Konrad Rydzyński - dyrektor Instytutu Medycyny Pracy im. prof. J. Nofera w Łodzi. Wśród zasiadających w radzie misji ds. zdrowych oceanów, mórz, wód przybrzeżnych i śródlądowych znalazła się Monika Stankiewicz - sekretarz wykonawcza Komisji Ochrony Środowiska Morskiego Bałtyku. Członkiem rada misji ds. zdrowej gleby i żywności została prof. Marta Pogrzeba – profesor nauk rolniczych, leśnych i weterynaryjnych związana z Instytutem Ekologii Terenów Uprzemysłowionych. Przewodniczącą rady misji ds. neutralnych klimatycznie i  inteligentnych miast została prof. Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Horyzont Europa, którego budżet wyniesie 100 mld euro, będzie największym w historii naszego kontynentu programem finansowania badań i innowacji, które posłużą realizacji kluczowych wyzwań cywilizacyjnych.

Podczas prac nad programem, w długim procesie konsultacyjnym i analitycznym wybrano 5 obszarów, które można nazwać europejskimi misjami dla przyszłych pokoleń. Są to: zmiany klimatu, onkologia, zdrowa ziemia, czyste oceany i morza, smart cities. Misje będą wymagały opracowania systemowego podejścia do wyzwania, wskazania naukowych obszarów, które będą kluczowe dla jego rozwiązania oraz określenia punktu końcowego, ustalonego w czasie, w którym można mierzyć sukces.

{"register":{"columns":[]}}