W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Debata noblistów w ramach Światowego Kongresu Kopernikańskiego

20.02.2023

Drugiego dnia Światowego Kongresu Kopernikańskiego odbyła się debata pięciu noblistów, która została poprzedzona wystąpieniem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Dyskusji przysłuchiwał się Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek.

Widok na przód sali, na podwyższeniu siedzi kilka osób, za nimi ścianka przedstawiająca rozgwieżdżone niebo.

– Paradoks odkrycia Kopernika polega na tym, że wiedza, która pomogła mu dokonać tak wielkiego odkrycia przyniosła też świadomość, że świat nie kręci się wokół człowieka. Im więcej wiemy, tym bardziej uświadamiamy sobie, jak mali jesteśmy wobec wszechświata – mówił premier Mateusz Morawiecki, otwierając debatę noblistów.

Szef rządu nawiązał też do obecnej sytuacji i wojny w Ukrainie: – Nawet najlepsza technologia nie uchroni nas przed chorymi ambicjami tyranów, co widzimy dziś na przykładzie inwazji Rosji na Ukrainę. Postępy wiedzy w XXI wieku będą równolegle pomagały nam w rozwoju i czyniły nas bardziej pokornymi wobec świata – dodał.

– Dziękuję organizatorom Kongresu Kopernikańskiego za to, że staracie się wykorzystywać najtrwalszą walutę – wiedzę i wiarę w to, że może tworzyć lepszy świat – podsumował premier.

Panel z udziałem noblistów: profesora Barrego C. Barisha, Michela Mayora, Arthura B. McDonalda, P. Jamesa E. Peeblesa, Didiera P. Queloza, moderowany przez prof. Grzegorza Górskiego, dotyczył głownie dziedzin, w której naukowcy są ekspertami, a wiec fizyki i astronomii. Nie zabrakło też rozmów o tematach ważnych dla współczesnego świata, takich jak: pandemia COVID-19, zmiany klimatyczne czy wojna w Ukrainie. Wielokrotnie w toku debaty naukowcy nawiązywali do stwierdzenia, że nauka jest inspirowana ciekawością i najlepiej działa, kiedy nie tworzy się jej granic.

Sylwetki panelistów:

  • Prof. Philip James Edwin Peebles – kanadyjsko-amerykański fizyk, kosmolog, astrofizyk i astronom, jeden z pionierów teorii formowania się struktur kosmicznych, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki z 2019 roku.
  • Prof. Michel Gustave Édouard Mayor – szwajcarski astronom, profesor na wydziale astronomii Uniwersytetu Genewskiego, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki z 2019 roku.
  • Prof. Barry Clark Barish – amerykański fizyk doświadczalny, profesor emeritus California Institute of Technology, czołowy ekspert w dziedzinie fal grawitacyjnych, laureat Nagrody Nobla z fizyki z 2017 roku.
  • Prof. Arthur B. McDonald – kanadyjski fizyk, profesor kanadyjskiego Queen's University w Kingston, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki z 2015 roku.
  • Prof. Didier Patrick Queloz – szwajcarski astronom, profesor Uniwersytetu Cambridge, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki z 2019 roku.

Zdjęcia (11)

{"register":{"columns":[]}}