W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Delegacja MNiSW z wizytą w Monachium, czyli kolejna okazja do wymiany doświadczeń

27.03.2019

Towarzystwo Fraunhofera obchodzi 70 rocznicę działalności. Z tej okazji delegacja MNiSW, na czele z wiceministrem Piotrem Dardzińskim, odwiedziła Monachium. Wizyta była szansą na wymianę doświadczeń i rozmowę na temat dobrych praktyk – już 1 kwietnia działalność rozpocznie Sieć Badawcza Łukasiewicz, czyli polski odpowiednik Towarzystwa Fraunhofera. Jednym z punktów wizyty było również spotkanie w Centrum Badawczym BMW Welt, gdzie toczyły się dyskusje o elektromobilności.

70 lat Fraunhofera

Korzyści dla społeczeństwa

Towarzystwo Fraunhofera jest jednym z wiodących europejskich ośrodków specjalizujących się w badaniach stosowanych oraz wdrażaniu ich w przemyśle. Badania te prowadzone są na potrzeby przedsiębiorstw specjalizujących się głównie w technologiach komunikacyjnych i informacyjnych, nauce o życiu, mikroelektronice, fotonice, produkcji oraz obronie i bezpieczeństwie. Od 70 lat eksperci Fraunhofera znajdują rozwiązania, które przynoszą korzyści dla przemysłu i społeczeństwa.

Działalność badawcza Fraunhofera realizowana jest w 72 instytutach i jednostkach badawczych. Towarzystwo zatrudnia w sumie 26 600 osób – większość z nich stanowią wykwalifikowani naukowcy oraz inżynierowie. Roczny budżet towarzystwa wynosi 2.5 miliarda euro, a około 70% dochodów z badań kontraktowych pochodzi ze współpracy z przemysłem oraz z projektów badawczych finansowanych ze środków publicznych.

Towarzystwo prężnie rozwija współpracę międzynarodową. Jedną z inicjatyw jest współpraca
z Politechniką Opolską, gdzie we wrześniu 2018 r. utworzone zostało Centrum Naukowo-Badawcze Towarzystwa Fraunhofera dla Zaawansowanych Technologii Lekkich.

Sieć Badawcza Łukasiewicz

Wizyta w Monachium to okazja do wymiany doświadczeń – już 1 kwietnia rozpocznie działalność Sieć Badawcza Łukasiewicz, której powstanie jest efektem współpracy posłów na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. 37 instytutów badawczych i Polski Ośrodek Rozwoju Technologii połączą siły, a w  ramach sieci najlepsi badacze prowadzić będą badania kluczowe z punktu widzenia interesów państwa. 

Za koordynację sieci odpowiadać będzie Centrum Łukasiewicza, które będzie pełnić rolę moderatora działań poszczególnych podmiotów. Sieć zajmie się wspieraniem polityki gospodarczej państwa, w szczególności przez dokonywanie prognoz trendów i skutków zmian technologicznych, które mogą mieć silny wpływ na społeczeństwo i jego rozwój, oraz analiz aktualnego stanu techniki na potrzeby polityk publicznych. Włączenie instytutów do jednej, większej struktury ma za zadanie ujednolicić kluczowe mechanizmy dla funkcjonowania organizacji – takie jak zarządzanie finansami, zasobami ludzkimi, nieruchomościami czy prawami własności intelektualnej. Korzyści organizacyjne nie są jednak najważniejsze.  Powołanie Sieci jest elementem Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Centrum Badawcze BMW Welt

Przy okazji wizyty w Monachium delegacja odwiedziła Centrum Badawcze BMW Welt, a tematem spotkania była elektromobilność. Elektryfikacja motoryzacji jest bowiem jednym z głównych filarów strategii firmy. Szacuje się, że do końca 2019 roku łącznie aż pół miliona zelektryfikowanych pojazdów BMW Group będzie jeździć po światowych drogach

Współpraca polsko-niemiecka

Niemcy często są celem podróży naukowych Polaków dzięki programom oferowanym przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej polscy naukowcy mają możliwość odbycia staży badawczych w niemieckich instytucjach naukowych i na niemieckich uczelniach. Program im. Bekkera, przeznaczony dla naukowców, jak i program im. Iwanowskiej, skierowany do  doktorantów, pozwalają na rozwój współpracy pomiędzy państwami poprzez przyjmowanie naukowców z Polski w niemieckich instytucjach nauki i szkolnictwa wyższego. W ramach pierwszej edycji programu im. Bekkera do Niemiec wyjedzie 21 osób.

{"register":{"columns":[]}}