W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dynamiczny rozwój działalności badawczej i rozwojowej w Polsce

03.12.2018

20,6 mld zł – tyle w 2017 r. wyniosły nakłady krajowe brutto na działalność B+R, co oznacza wzrost w stosunku do poprzedniego roku o blisko 15%. W ten dynamiczny rozwój współpracy nauki z biznesem wpisują się inicjatywy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wśród nich są dwie ustawy o Innowacyjności, doktoraty wdrożeniowe, TOP100 Innowatorzy Gospodarki, Inkubator innowacyjności + czy programy Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Główny Urząd Statystyczny opublikował raport, analizujący stan działalności B+R w Polsce.

Na zdjęciu widać dwóch mężczyzn pracujących nad jakimś modelem technicznym.

Sektor przedsiębiorstw przeznaczył najwięcej środków na działalność B+R

W 2017 roku najwięcej na badania naukowe i prace rozwojowe przeznaczył sektor przedsiębiorstw. Nakład ten wyniósł łącznie 13,3 mld zł, co stanowiło 64,5% nakładów wewnętrznych. W przypadku Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego udział ten wyniósł 32,9%, w przypadku sektora rządowego - 2,3% oraz 0,3% w przypadku prywatnych instytucji niekomercyjnych. 
- Naszym celem jest wprowadzanie programów i rozwiązań korzystnych zarówno dla naukowców, jak i przedsiębiorców – mówił wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Dardziński. - Dzięki współpracy z biznesem naukowcy zyskują dodatkowe źródło finansowania swoich badań. Z kolei nowoczesny biznes w dużej mierze opiera się właśnie na rozwiązaniach opracowanych przez naukę. Co ciekawe, coraz więcej wniosków o przyznanie Nagrody Nobla związanych jest z pracami prowadzonymi przez naukowców właśnie w centrach badawczo-rozwojowych firm. Jeśli chcemy mieć przełomowe wynalazki, technologie, które wyprzedzają innych i przewagę konkurencyjną opartą o wiedzę, musimy wspierać własnych doskonałych naukowców. Pomoże w tym Konstytucja dla Nauki, która weszła w życie 1 października 2018 r. – podkreślił minister Dardziński.

Pracownicy B+R to głównie magistrowie i doktorzy

Wzrosła także liczba osób zaangażowanych w działalność B+R – w roku 2017 było ich o 11,8 % więcej niż w roku poprzednim. W działalność zaangażowane było blisko 240 tys. osób. To właśnie pracownicy naukowo-badawczy stanowili najliczniejszą grupę pracowników B+R - 78,2% i 79,8% odpowiednio wewnętrznego i zewnętrznego personelu B+R. Podobnie jak w roku ubiegłym, ponad połowę ogółu osób pracujących w tej dziedzinie stanowili pracujący w sektorze szkolnictwa wyższego. Liczba osób w tym sektorze w stosunku do poprzedniego roku wzrosła o 0,9%. 
Wśród personelu B+R  najwięcej było osób z tytułem magistra lub równorzędnym, które stanowiły 42,2% osób pracujących w działalności B+R oraz 60,3% współpracowników zewnętrznych zaangażowanych w realizację badań naukowych i prac rozwojowych. W strukturze wewnętrznego personelu B+R, stopień naukowy co najmniej doktora posiadało 41,4% osób.

MNiSW stawia na współpracę nauki z biznesem

Materiały

Więcej informacji o wprowadzanych przez MNiSW rozwiązaniach korzystnych dla naukowców i przedsiębiorców.
Raport Głównego Urzędu Statystycznego pn. „Działalność badawcza i rozwojowa w Polsce w 2017 roku.
{"register":{"columns":[]}}