W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dzieci z zespołu „Góralskie Nutki” gośćmi ministra Przemysława Czarnka

22.06.2022

Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek spotkał się z Zespołem „Góralskie Nutki”, który działa przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym im. Eugenii Chrzanowicz w Peweli Wielkiej. Wydarzenie było okazją do prezentacji twórczości artystycznej młodych muzyków oraz uhonorowania wieloletniej dyrektor placówki i opiekunki zespołu.

Grupa dzieci w ludowych strojach stoi na podwyższeniu, trzymają w rękach papierowe torby, za nimi stoi minister Czarnek i kilka innych osób.

–  Bardzo wam dziękuję za waszą postawę, za wasze serca i śpiew. Jesteście gwarancją, że w przyszłości Polska będzie Polską – powiedział Minister Edukacji i Nauki po występie zespołu „Góralskie Nutki”. 

Minister Przemysław Czarnek w rozmowie z młodymi muzykami podkreślał znaczenie edukacji szkolnej dla przyszłej kariery i rozwoju zawodowego. Dzielił się refleksjami na temat pracy naukowej. Odpowiadał także na pytania związane z funkcją Ministra Edukacji i Nauki. 

Spotkanie z młodymi muzykami było do okazją prezentacji twórczości muzycznej artystów z zespołu „Góralskie Nutki”. Podziękowanie i wyróżnienie odebrała także wieloletnia dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Peweli Wielkiej Lucyna Słowik. 

Zespół folklorystyczny „Góralskie Nutki”

Zespół powstał w 2004 r. z inicjatywy Lucyny Słowik – dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Pewli Wielkiej. Do zespołu należą dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie szkoły podstawowej. W występach gościnnych uczestniczą także absolwenci placówki. 

Działalność zespołu koncertuje się na kultywowaniu i promowaniu folkloru góralskiego – muzyki, śpiewu, tańca, tradycyjnego ubioru oraz gry na instrumentach regionalnych. Grupa regularnie uczestniczy w festiwalach i przeglądach twórczości artystycznej. Do zespołu należą także uczniowie z niepełnosprawnościami. Działalność muzyczna pomaga im pokonywać własne ograniczenia, wzmacnia wiarę we własne siły i umożliwia pełniejsze funkcjonowanie w społeczeństwie.   
 

Wideo

Zdjęcia (12)

{"register":{"columns":[]}}