W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dzięki dofinansowaniu MNiSW na Politechnice Łódzkiej powstanie „Alchemium – magia chemii jutra”

24.05.2019

Politechnika Łódzka otrzymała dofinansowanie od Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w wysokości blisko 100 mln złotych. Środki zostaną przeznaczone na budowę gmachu Alchemium – nowoczesnego centrum konferencyjno-dydaktycznego oraz laboratoriów chemicznych i naukowych. 23 maja odbyło się uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę nowo powstającego budynku, na którym obecny był wicepremier Jarosław Gowin.

Przedstawiciele władz uczelni przemawiają do mikrofonów.

Podczas 74. rocznicy powstania Politechniki Łódzkiej nastąpiło uroczyste wbudowanie kamienia węgielnego pod budowę nowo powstającego gmachu „Alchemium – magia chemii jutra”. Całkowity koszt budowy to 113,1 mln złotych, z czego uczelnia otrzyma dofinansowanie z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w wysokości 97,5 mln złotych. Na uroczystości obecny był również minister Jarosław Gowin, który podpisał akt erekcyjny.

Prężnie działające uczelnie wykorzystujące nowe technologie i korzystające z innowacyjnych sprzętów są kluczem do rozwoju naszego państwa. Wdrażając nową reformę zależało nam, żeby wspierać ośrodki naukowe, które pragną wzmocnić swoją pozycję i zaistnieć na arenie zarówno krajowej jak i międzynarodowej. Z tego wsparcia ministerstwa w kwocie blisko 100 mln złotych skorzystała również Politechnika Łódzka. Niezmiernie się cieszę, że w Łodzi powstanie gmach „Alchemium – magia chemii jutra”. Nowoczesne centrum konferencyjno-dydaktyczne oraz laboratoria chemiczne z pewnością przyczynią się do rozwoju potencjału naukowego uczelni. Mam nadzieję, że to miejsce wykształci wielu wybitnych naukowców – powiedział wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego, Jarosław Gowin.

Inwestycja zostanie podzielona na dwa etapy. Pierwszy z nich to budowa centrum konferencyjno-dydaktycznego. Następnie wybudowane zostaną laboratoria chemiczne i naukowe.

Dwa etapy budowy Alchemium

Rozpoczął się pierwszy etap inwestycji – budowa centrum konferencyjno-dydaktycznego. Znajdzie się w nim aula, która pomieści 500 osób, z możliwością podziału na dwie części. Miejsce to wyposażone zostanie w system tłumaczeń symultanicznych, sceniczne oświetlenie i nowoczesny sprzęt multimedialny. W budynku pojawi się również sala senatu na 100 osób, pracownie komputerowe oraz audytoria, a także pomieszczenie biurowe, w tym dziekanat Wydziału Chemicznego. Prace zaplanowane są do 2020 roku.

W drugim etapie, w latach 2021-2024, powstaną dwa budynki, w których znajdą się laboratoria chemiczne oraz naukowe. Wydział Chemiczny Politechniki Łódzkiej otrzyma nowoczesną infrastrukturę odpowiadającą potrzebom naukowców i studentów.

Całość stanowić będzie kompleks trzech budynków. Całkowita powierzchnia wyniesie 27 379,60 m², z czego centrum konferencyjno-dydaktyczne stanowić będzie 10 939,40 m² powierzchni.

Materiały

Uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Alchemium - informacja prasowa
20190524​_Urodziny​_politechniki​_informacja​_prasowa.pdf 0.67MB

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}