W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dzień informacyjny poświęcony programom ESA i PRODEX

06.02.2020

„Zainteresowanie programami ESA dowodzi, że projekty kosmiczne mają przed sobą świetlaną przyszłość w Polsce” – mówił wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, witając uczestników dnia informacyjnego poświęconego programom ESA: programowi naukowemu oraz programowi rozwoju instrumentów badawczych PRODEX.

Grafika przedstawiająca sondę kosmiczną zbliżającą się do Jowisza

Szef resortu nauki podkreślił, że duże zainteresowanie programami ESA spowodowało, że w ubiegłym roku postanowił zwiększyć wkład w polską subskrypcję programów Agencji.

„Serdecznie witam naszych gości z ESA; jestem przekonany, że państwa obecność tutaj przyniesie w przyszłości owoce, ponieważ od polskich naukowców i polskiego przemysłu oczekuje się coraz większego zaangażowania w działania sygnowane przez ESA” – powiedział Gowin.

Minister nauki wyraził radość z faktu, że w spotkaniu udział wzięli przedstawiciele polskiej administracji publicznej zaangażowani w politykę kosmiczną. „Państwa obecność podkreśla rangę dzisiejszego wydarzenia” – podkreślił.

„Cieszę się również, że mogę powitać tak wielu przedsiębiorców i naukowców. Jesteście ludźmi, którzy mają odwagę wziąć udział w wielkiej przygodzie, jaką jest badanie wszechświata” – dodał.

Wydarzenie ma na celu upowszechnienie wiedzy na temat programów ESA; stanowi też okazję do nawiązywania kontaktów przemysłowych i instytucjonalnych, które powinny umożliwić udział polskich podmiotów w przygotowaniu i realizacji przyszłych misji naukowych ESA.

Polska w ESA

Polska jest członkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA)  od 2012 r. Z tego tytułu państwo polskie jest zobowiązane wpłacać składkę, z której finansowane są programy obowiązkowe oraz opcjonalne ESA. Wpłacone środki finansowe podlegają zasadzie zwrotu geograficznego, co oznacza, że po odliczeniu odpowiednich wpłat na funkcjonowanie Agencji, pieniądze te powinny „wrócić” w postaci kontraktów na realizację projektów przez podmioty polskiego sektora kosmicznego.

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego jest jednym z płatników polskiej składki do ESA, a w ostatnim czasie znacząco ja zwiększył.

Program Naukowy ESA

Program Naukowy ESA jest programem obowiązkowym, czyli takim, w którym wszystkie państwa członkowskie są zobowiązane do uczestnictwa. Wielkość składki na programy obowiązkowe jest zależna od dochodu narodowego danego państwa.

PRODEX

Program opcjonalny PRODEX służy przede wszystkim finansowaniu budowy instrumentów naukowych. Polska uczestniczy w tym programie, dzięki czemu ma swój udział w realizacji najważniejszych misji ESA tj. JUICE, ATHENA czy ARIEL. Polscy naukowcy odgrywają też znaczącą rolę w najnowszej przygotowywanej misji pn. Comet Interceptor („Przechwytywacz komet”).