W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Grupa Wyszehradzka - Visegrad Group

Grupę Wyszehradzką tworzą Czechy, Polska, Słowacja i Węgry.

Grupa Wyszehradzka (zw. V4), inaczej Trójkąt Wyszehradzki (do 1993 roku) lub Czworokąt Wyszehradzki, jest nieformalnym określeniem stosowanym od 1991 r. w stosunku najpierw do trzech państw środkowoeuropejskich: Czechosłowacji, Polski i Węgier – Trójkąt Wyszehradzki. Od 1 stycznia 1993 r. wskutek rozpadu Czechosłowacji członkami Trójkąta Wyszehradzkiego stały się Czechy i Słowacja, a Trójkąt zmienił nazwę na Grupa Wyszehradzka. Głównym celem Grupy była współpraca z Unią Europejską i NATO w kwestii przystąpienia ich do struktur tych organizacji.

Co pół roku odbywają się spotkania premierów (przeważnie: czerwiec i grudzień), a co roku spotkania prezydentów (najczęściej wrzesień) i przewodniczących parlamentów (czerwiec).

Raz na cztery lata dany kraj obejmuje rotacyjne przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej od 1 lipca do 30 czerwca roku następnego.

Po stronie polskiej współpracę z Grupą Wyszehradzką koordynuje Departament Polityki Europejskiej MSZ. Więcej informacji o działaniach MSZ można znaleźć na stronie internetowej.

Jedyną instytucją GW jest Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki – MFV (International Visegrad Fund), którego celem jest wspieranie współpracy między państwami Grupy Wyszehradzkiej oraz ich wspólna reprezentacja w państwach trzecich.

Cele te realizowane są poprzez wspieranie finansowe działań z zakresu promocji i rozwoju:

  • współpracy kulturalnej;
  • wymiany naukowej, badań naukowych i współpracy w dziedzinie edukacji;
  • wymiany młodzieży;
  • współpracy przygranicznej;
  • turystyki.

O dofinansowanie badań naukowych ze środków Funduszu mogą starać się m.in. uniwersytety, uczelnie prywatne, ośrodki naukowe, osoby prywatne i przedsiębiorstwa oraz jednostki samorządowe.

MFV oferuje również rożnego rodzaju programy stypendialne, m.in.:

{"register":{"columns":[]}}