W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Gry wideo w procesie dydaktycznym – konferencja prasowa z udziałem szefa MEiN

30.06.2022

Zapowiedź włączenia pierwszych dwóch gier wideo do podstawy programowej oraz ogłoszenie konkursu na kolejne 30 tytułów, z których będzie można korzystać w procesie dydaktycznym to główne zagadnienia poruszone podczas konferencji prasowej poświęconej kolejnemu etapowi unowocześniania polskiej szkoły. W wydarzeniu uczestniczyli Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Szymon Giżyński, Pełnomocnik Ministra Edukacji i Nauki ds. Transformacji Cyfrowej Justyna Orłowska, Dyrektor Biura Nowych Technologii w Instytucie Pamięci Narodowej Magdalena Hajduk, Przewodniczący Rady Fundacji Indie Games Polska Marek Czerniak oraz Dyrektor Komunikacji w firmie „11 Bit Studios” Paweł Miechowski.

Minister Czarnek mówi do mikrofonu, za nim na wielkim niebieskim ekranie kod QR.

- Ostatnie lata to potężne inwestycje w informatyzację, sprzęt komputerowy, przyłączenie wszystkich szkół bez wyjątku do szybkiego Internetu, dofinansowanie zakupu sprzętu komputerowego w okresie pandemii, a także wsparcie finansowe programu „Laboratoria przyszłości” - powiedział Minister Edukacji i Nauki.

Szef MEiN podkreślił, że kolejnym etapem procesu modernizacji szkół w Polsce jest włączanie gier wideo do podstawy programowej.

- Wchodzimy w nowy etap unowocześnienia edukacji, nie tylko od strony sprzętowej, ale także podstawy programowej. Dlatego rekomendujemy włączenie gier wideo do procesu dydaktycznego – podkreślił minister.

Gry "This War of Mine" autorstwa 11bitstudios i stworzona przez IPN "Gra szyfrów" jeszcze w tym roku zostaną wpisane do podstawy programowej jako treści rekomendowane – zapowiedział szef MEiN.

Jednocześnie Minister wyraził wdzięczność przedstawicielom firmy 11 bit studios za bezpłatne udostępnienie za pośrednictwem portalu www.gov.pl/web/grywedukacji/lista jednej z najpopularniejszych gier video.

Podczas konferencji Pełnomocnik Ministra Edukacji i Nauki ds. Transformacji Cyfrowej Justyna Orłowska zapowiedziała zwiększenie bazy gier do 30 pozycji i zachęciła ich producentów do wzięcia udziału w konkursie: - Zapraszamy serdecznie wszystkich producentów gier wideo, którzy tworzą produkty o walorach edukacyjnych i są gotowi do ich bezpłatnego udostępnienia, do zgłaszania propozycji nowych tytułów, które zostaną włączone do podstawy programowej – dodała minister Justyna Orłowska.

„This war of mine”

Gra video „This war of mine” to dzieło 11 bit studios, które konfrontuje gracza z realiami wojen domowych, a następnie - wzorem szeregu arcydzieł dwudziestowiecznej, antywojennej prozy - proponuje pogłębienie humanistycznej refleksji o perspektywę ofiar: bezbronnych cywilów, w tym dzieci.

Dzięki grze uczniowie mają możliwość skorzystania z atrakcyjnego sposobu przekazywania wiedzy i poszerzenia granic wyobraźni. Warto podkreślić, iż gra wprowadzona do kanonu lektur była wielokrotnie nagradzana i omawiana w kontekstach pedagogicznych oraz społecznych.

„Gra szyfrów”

„Gra szyfrów” to projekt gamingowy przygotowany jako gra FPP (first person perspective), składająca się z trzech misji. Opisuje ona przebieg wojny polsko‑bolszewickiej oraz wpływ polskiej kryptologii na jej zwycięski finał. Każdy z nas może złamać bolszewickie szyfry i zniszczyć sowiecki pociąg pancerny. Dziesiątki młodych osób wciela się w autentyczne postacie żołnierzy wojny polsko‑bolszewickiej z 1920 roku, uruchamia skomplikowane urządzenia komunikacyjne sprzed 100 lat i ratuje Europę przed komunistycznym zniewoleniem.

Rozwiązania zastosowane w grze powstały na bazie materiałów źródłowych lub zostały dokładnie odwzorowane z historycznych eksponatów. Misje graczy to udokumentowane wydarzenia historyczne, a każdy z bohaterów ma inne, kluczowe dla wyników bitwy zadanie. Ta pierwszoosobowa gra 3d z elementami skradania się oraz rozbudowanymi zagadkami wprowadza gracza w świat wojny, która zdefiniowała Europę. Jej fabuła rozpoczyna się pod koniec 1920 roku, kiedy to toczy się walka o Korosteń – kluczowy węzeł kolejowy oraz bazę techniczno‑zaopatrzeniową.

Rządowy program „Gry w edukacji”

Program rządowy „Gry w edukacji” ma na celu włącznie gier wideo w proces dydaktyczny uczniów. Wprowadzenie gier do systemu edukacji pozwala na przekazywanie wiedzy w sposób atrakcyjny dla ucznia, rozwijanie umiejętności miękkich i poszerzanie granic wyobraźni.

Program „Gry w edukacji” zapewnia:

  • wyselekcjonowane gry gotowe do pobrania bezpłatnie,
  • scenariusze lekcji z przedmiotów realizowanych w ramach podstawy programowej,
  • wskazówki dla nauczycieli,
  • możliwość zgłaszania gier przez producentów.

W ramach programu tworzona jest baza rekomendowanych gier gotowych do pobrania oraz propozycje scenariuszy lekcji z przedmiotów realizowanych w ramach podstawy programowej. Materiały umożliwiają łatwe włączenie gier w proces dydaktyczny.

Pobierz już dziś!

Gry „This War of Mine” i „Gra szyfrów” są dostępne dla uczniów i nauczycieli w Polsce chcących skorzystać z tej formy nauki na lekcjach języka polskiego, etyki lub wiedzy o społeczeństwie. Gry można pobrać ze strony internetowej.

Jakiekolwiek dalsze udostępnianie, odsprzedawanie, używanie w celach komercyjnych, umieszczanie na serwisach komercyjnych jest surowo zabronione.

Wideo

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}