W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

II Ogólnopolski Kongres „Wychowanie trwa wiecznie” z udziałem kierownictwa MEiN

26.10.2021

25 i 26 października br. odbył się II Ogólnopolski Kongres „Wychowanie trwa wiecznie” z udziałem ministra Przemysława Czarnka oraz wiceminister Marzeny Machałek. Celem dwudniowego wydarzenia była wymiana doświadczeń i dyskusja dotycząca raportu Rzecznika Praw Dziecka na temat dobrostanu dzieci w Polsce.

II Ogólnopolski Kongres „Wychowanie trwa wiecznie” z udziałem kierownictwa MEiN, minister Przemysław Czarnek i wiceminister Marzena Machałek stoją w towarzystwie uczestników konferencji.

Podczas debaty prelegenci skupili się na pomysłach, rozwiązaniach i wymianie dobrych praktyk. Tematyka rodziny, wychowania i edukacji stała się inspiracją do podejmowania nowych inicjatyw, budowania relacji i wspieraniu się w realizacji misji. 

W trakcie swojego wystąpienia wiceminister Marzena Machałek podkreśliła, że sytuacja dzieci w rodzinach i w szkole jest dobra. – Dużo zmieniło się w polskich rodzinach. Dzieci i młodzież zdecydowanie bardziej lubią szkołę niż to było jakiś czas temu. Lepiej się w niej czują. To wszystko cieszy i jest ważne, ale jest też grupa dzieci, która w szkole i w swoich rodzinach nie czuje się dobrze. Najlepszą profilaktyką jest dobre wychowanie jako proces przygotowania do satysfakcjonującej dorosłości poprzez rzetelne przekazywanie wiedzy. Odbywa się to w sferze psychologicznej, fizycznej i duchowej. To wszystko musi być integralnym procesem, który trwa wiecznie i trwa w różnych sytuacjach – zaznaczyła wiceminister. 

Sekretarz Stanu w MEiN podkreśliła także istotę wychowania jako całego, niekończącego się procesu. – Wychowanie to formowanie człowieka do trwałej dyspozycji do czynienia dobra w różnych obszarach. Żeby przygotowywać do samodzielności zmieniliśmy programy. Prowadzimy wychowanie do aktywnego i świadomego dokonywania wyborów. Dziś młodzi ludzie kończą szkołę i są lepiej przygotowani do samodzielnego świadczenia pracy i to jest bardzo ważne. Mają pracę i stabilny byt i mogą myśleć i innych życiowych decyzjach. – Ważnym komponentem są umiejętności indywidualne, które pozwalają odnajdować się społecznie, w rodzinie i na rynku pracy.  W badaniu oczekiwań pracodawców do rynku pracy, jedną z kluczowych kompetencji na jaką zwracali uwagę pracodawcy były kompetencje etyczne. Wychowanie, kształtowanie postaw lojalności etyczności, uczciwości, ofiarności. Te cechy są ważne w różnych sferach życia zawodowego i rodziny a te sfery się wzajemnie przenikają – dodała wiceminister Marzena Machałek. 

Podsumowanie kongresu przez Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka

Minister Przemysław Czarnek wziął udział w podsumowaniu kongresu. 

- Są grupy, które trudnią się podważaniem autorytetu, podważa się autorytet kościoła, to się dzieje i to wymaga ścigania. Natomiast w ogóle nie mówi się o autorytecie kościoła, który jest, o szkołach katolickich, o codziennych akcjach charytatywnych, które są w parafiach. Mówi się o złych rzeczach, żeby obalić autorytet kościoła. Te same środowiska troszczą się o to, żeby obalić autorytet szkoły, nauczycieli, wychowawców. Nie mówi się o całym dobru, które robi się dla uczniów – powiedział minister.

Minister w swoim wystąpieniu podkreślił rolę rodziny jako kluczowego elementu w wychowaniu. – Od rodziny dzieci czerpią wzorce. Uczą się od swoich najbliższych. Wspieramy rodzinę i będziemy ją wspierać – dodał. 

Podczas wystąpienia Przemysław Czarnek powołał się na badania Rzecznika Praw Dziecka i podkreślił, że od 2003 roku tego typu badań naukowych, na tak dużą skalę, jeszcze nie było. – Według badań dzieci w rodzinie czują się dobrze i czują, że są kochane oraz wspierane. W związku z tym Minister Edukacji i Nauki zachęcał, aby wspierać rodzinę i nie podważać jej autorytetu. Dążenie do rozwoju rodziny powinno być priorytetem. 

Ponadto minister zaznaczył, że dzieci po pandemii chętnie wracają do szkoły, do rówieśników i do nauczycieli, bo tam też odnajdują środowisko do tego, żeby wzrastać, uczyć się ale i zdobywać mądrość. Szef MEiN podziękował za publikację badań i wskazał, że z autorytetami nie jest tak źle i jeśli będziemy o nie dbać to wpłynie to dobrze na dzieci i młodzież i kształtowanie kolejnych pokoleń.

Organizatorami II Ogólnopolskiego Kongresu „Wychowanie trwa wiecznie” są Kolegium Jagiellońskie – Toruńska Szkoła Wyższa, Rzecznik Praw Dziecka i Fundacja Życie. Patronat honorowy sprawuje Prezydent RP Andrzej Duda.
 

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}