W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ile do najbliższej galaktyki? O obliczeniach polskich naukowców donosi „Nature”

15.03.2019

Międzynarodowy zespół astronomów pod kierownictwem polskiej grupy naukowców z Centrum Astronomicznego PAN zmierzył odległość do najbliższej galaktyki Wielkiego Obłoku Magellana. Pomiar został zrobiony z rekordową dokładnością do 1 proc. Projekt, w ramach którego dokonano pomiaru, finansowany był m.in. z programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Ideas Plus”.

rozgwieżdżone niebo. Po środku ciemna sylwetka człowieka patrzącego do góry

Nature: do tej pory nic w astronomii nie było znane z taką dokładnością

Wielki Obłok Magellana to – podobnie jak nasza Droga Mleczna – skupisko wielu miliardów gwiazd. Obiekt ten nazwę zawdzięcza Ferdynandowi Magellanowi, który obserwował go podczas słynnej wyprawy dookoła świata.

Ze względu na stosunkowo niewielką odległość od Ziemi galaktyka ta stanowi doskonałe laboratorium do badania wielu różnych obiektów i procesów astrofizycznych. Do tych badań konieczna jest znajomość odległości. Odległość do Obłoku jest również wzorcem kosmicznych odległości, podobnie jak wzorzec metra definiuje odległości mierzone na Ziemi. Odległość do tej galaktyki jest zatem ogromnie ważna dla wielu dziedzin współczesnej astrofizyki, w szczególności dla współczesnej kosmologii. Jak podało Nature – do tej pory nic w astronomii nie było znane z taką dokładnością

Coraz bliżej do rozwiązania największej zagadki Wszechświata

Po odkryciu przyśpieszonej ekspansji Wszechświata (Nagroda Nobla za 2011 rok) to wyjaśnienie natury zagadkowej ciemnej energii jest jednym z największych wyzwań współczesnej nauki. Naturę ciemnej energii można badać na podstawie pomiarów słynnej stałej Hubble’a, która opisuje tempo ekspansji Wszechświata. Super dokładny pomiar odległości do Wielkiego Obłoku Magellana daje unikatową szansę na znacząco lepszy pomiar wartości stałej Hubble’a, a co za tym idzie – rozwiązanie jednej z największych zagadek Wszechświata.

Polska linijka kosmiczna

Aby dokonać pomiaru odległości do sąsiedniej galaktyki, Polacy wspólnie z naukowcami z Chile, Francji, Niemiec i USA opracowali nową metodę nazywaną powszechnie polską linijką kosmiczną. Metoda ta pozwala mierzyć super dokładne odległości do pobliskich galaktyk.

Materiały

Praca ukazała się w prestiżowym piśmie naukowym Nature
{"register":{"columns":[]}}